ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΜΠΕΤΙΣ 3-0: Με μπαλάρα και Καράσκο επέστρεψε στις νίκες

Ο Τσόλο Σιμεόνε παρουσίασε μία άκρως επιθετική Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Μπέτις, με τους «ροχιμπλάνκος» να παίρνουν σβηστή νίκη με 3-0 και να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από δύο αγωνιστικές στη La Liga.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης εμφανίστηκε αποφασισμένη κόντρα στην Μπέτις και επιβλήθηκε με 3-0 επί της Μπέτις στο Wanda Metropolitano. Η ομάδα του Σιμεόνε δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα, με τον Γιανίκ Καράσκο να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής με ένα τέρμα και μία ασίστ και ουσιαστικά έλυσε τα χέρια του προπονητή του, με τους «ροχιμπλάνκος» να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα και να πλησιάζουν στην κορυφή.

Με «σπασμένα φρένα»

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ενέργεια και από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους. Η Μπέτις ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με σουτ του Καρβάλιο μόλις στο πρώτο λεπτό, όμως πολύ γρήγορα η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε το πάνω χέρι. Η επιθετική τριπλέτα των «ροχιμπλάνκος» με Σουάρεζ, Γκριεζμάν και Κορέα έβαζε δύσκολα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, όμως όπτε χρειάστηκε ο Κλαούντιο Μπράβο ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν για την ομάδα του. Ότι και αν δοκίμαζαν οι παίκτες του Τσόλο Σιμεόνε που είδε από τους VIP το παιχνίδι λόγω αποβολής στην προηγούμενη αγωνιστική, δεν είχε αντίκρισμα, όπως το η διπλή φάση με τον Γκριεζαμάν και το σουτ του Ερμόσο που πέρασε άουτ στο 19′ αλλά και λίγο αργότερα το σουτ του Κορέα που βρήκε στο δοκάρι.

«Μαγεία» Καράσκο και γκολ

Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν τον απόλυτο έλεγχο, με τον Γιανίκ Καράσκο να μπαίνει στην εξίσωση όσον αφορά στο επιθετικό κομμάτι. Ο Βέλγος άρχισε να ταλαιπωρεί την άμυνα των «βερδιμπλάνκος» και να δημιουργεί ρήγματα. Μέχρι που ήρθε το 27ό λεπτό, με τον Καράσκο με μία ενέργεια χάρμα ιδέσθαι άδειασε την άμυνα της Μπέτις και εκτέλεσε στον ουρανό της εστίας του Μπράβο, για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι παίκτες του Μάνουελ Πελεγκρίνι έδειχναν χαμένοι, με την Ατλέτικο να χάνει και άλλες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της, πάλι με κύριο εκφραστή τον 28χρονο ακραίο.

Ξεκίνησε όπως… τελείωσε

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο, με τον Λουίς Σουάρες να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 46′, με την κεφαλιά του Ουρουγουανού να περνά λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, από σέντρα του Γκριεζμάν οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Ερμόσο, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Μπέτις ισορρόπησε το ματς και απάντησε σε δύο χρόνους με τον Γουίλιαμ Καρβάλιο, αλλά και την κεφαλιά του Γουίλιαν Ζοσέ που πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Όμπλακ.

Η Ατλέτικο ξύπνησε και άρχισε να ανεβάζει ξανά στροφές απειλώντας την εστία του Μπράβο. Τελικά το 2-0 έγινε για τους γηπεδούχους, με τον Πετσέλα να πετυχαίνει ένα απίθναο αυτογκόλ με το κεφάλι απλοποιώντας τα πράγματα για τους αντοπάλους του. Στα επόμενα λεπτά η βροχή στο Wanda Metropolitano δυνάμωσε με αποτέλεσμα να πέσει αρκετά ο ρυθμός. Η Ατλέτικο έκανε διαχείριση όμως κατάφερε να βρει και τρίτο τέρμα με τον Φέλιξ στο 81′ μετά από πάσα του Καράσκο στο χώρο. Έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές και πλησίασε στην κορυφή της La Liga, στους δύο βαθμούς από Ρεάλ Μαδρίτης, Σεβίλλη και Σοσιεδάδ.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χιμένεθ, Σάβιτς, Ερμόσο, Καράσκο, Τρίπιερ, Κόκε, Ντε Πολ, Γκριεζμάν, Σουάρεζ, Κορέα

Μπέτις: Μπράβο, Μοντόγια, Πετσέλα, Γκονζάλες, Μορένο, Κουαδράδο, Καρβάλιο, Κανάλες, Χουάνμι, Ρόδρι, Γουίλιαν Ζοσέ