LA LIGA: Περίπατος και ανάσα για τη Γρανάδα

Δίκαια , σημαντική και άνετη νίκη 3-0 πέτυχε η Γρανάδα στο ντέρμπι των ουραγών κόντρα στη Λεβάντε στο «Εστάδιο ντε Θιουδάδ ντε Βαλένθια» στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Σπουδαία νίκη  3-0 πέτυχε η Γρανάδα που στο ντέρμπι των ουραγών επικράτησε 3-0 της Λεβάντε στο  «Εστάδιο ντε Θιουδάδ ντε Βαλένθια» στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ πολύ νωρίς2 καθώς μόλις στο 7’ ο Σάντσεθ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά αξιοποιώντας τη σέντρα του  Ροτσίνα. Δέκα λεπτά  αργότερα η Γρανάδα έφθασε κοντά και σε 2ο γκολ  με τον Μολίνα να αναγκάζει με σουτ τον Αϊτόρ σε έξοχη επέμβαση. Με τη σειρά της η Λεβάντε  απείλησε με ανάλογη προσπάθεια του Σολδάδο που ήταν ελάχιστα άστοχη. Ο ίδιος παίκτης είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να του λέει σε μια ακόμα ευκαιρία της ομάδας της Βαλένθια. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που εκ νέου πέτυχαν γκολ , αυτή τη φορά με τον Λουίς Σουαρεθ στο 38’. Πέντε λεπτά μετά αργότερα ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι  σε μαρκάρισμα στον Σολδάδο αλλά στη συνέχεια ανακάλεσε εξετάζοντας τη φάση στο βίντεο.  Η Βαλενσιάνοι είχαν τεράστια ευκαιρία στο 55’ να μπουν ξανά στο παιχνίδι αλλά ο Μπάρντι δεν μπόρεσε να την αξιοποιήσει. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με το εντυπωσιακό σόλο γκολ του Πουέρτας στο 69’. Με τη νίκη τους οι φιλοξενούμενοι έφθασαν τους 11 βαθμούς σκαρφάλωσαν στην  14η θέση αφήνοντας την αντίπαλο τους  που έχει μάλιστα ένα ματς παραπάνω στους έξι και το προτελευταίο σκαλί της βαθμολογίας.