ΛΙΝΚΟΛΝ - ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ 1-4: Πάτησαν κορυφή έστω και προσωρινά οι Σλοβάκοι

Ένα μεγάλο διπλό πανηγύρισε στο Γιβλαρτάρ η Σλόβαν Μπρατισλάβας, με τους Σλοβάκους να κερδίζουν με 4-1 τη Λίνκολν και να βρίσκονται έστω και προσωρινά στη πρώτη θέση του ομίλου.

Μια ακόμη νίκη πανηγύρισε η Σλόβαν Μπρατισλάβας στους ομίλους του Europa Conference League, καθώς μετά την εντός έδρας νίκη απέναντι στη Λίνκολν για την 3η αγωνιστική, κέρδισε ξανά την ομάδα από το Γιβλαρτάρ με 4-1, αυτή τη φορά εκτός έδρας, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκριν που πέτυχε και τα 2 γκολ της ομάδας του στο πρώτο μέρος.

Ο Γκριν έβαλε τις βάσεις για τη νίκη

Την έδρα της προσπάθησε να αξιοποιήσει η Λίνκολν στην αρχή της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς ανώτεροι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ξαφνιάζοντας έτσι τους Σλοβάκους.

Στα πρώτα 15 λεπτά της υπεροχής τους όμως δεν κατάφεραν να βρουν γκολ παρά τις ευκαιρίες που κατόρθωσαν να βρουν και το πλήρωσαν με το μόλις δεύτερο σουτ των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι, με τον Γκριν στο 17’ να ανοίγει το σκορ.

Από το σημείο του γκολ και μετά το παιχνίδι άρχισε να πηγαίνει με τα… νερά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κατάφεραν να ελέγξουν περισσότερο τον αγώνα ψάχνοντας για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο και κατάφεραν να βρουν και πάλι με τον Γκριν στο 25’.

Ακόμα και μετά το γκολ η Σλόβαν συνέχισε να είναι καλύτερη για μερικά λεπτά ακόμη, με τη Λίνκολν όμως, όσο πέρναγε η ώρα να ισορροπεί το παιχνίδι, χωρίς όμως να φαίνεται ότι μπορεί να απειλήσει για να βρει γκολ. Το ημίχρονο είχε μπει στις καθυστερήσεις και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της Σλόβας. Ο Ρόι Τσιπολίνα όμως είχε άλλη άποψη και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 45+3’ δίνοντας νέα πνοή στην ομάδα του.

«Κλείδωσε» την επικράτηση σε 4’

Πιο ψυλλιασμένη μπήκε στο δεύτερο μέρος η Σλόβαν, καθώς δεν ήθελε να δώσει ευκαιρίες και χώρο στη Λίνκολν να κάνει το παιχνίδι της, όπως έγινε στην αρχή του πρώτου μέρου, γι’ αυτό και κράτησε μπάλα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους κυλούσαν χωρίς πολλές φάσεις και με τη Σλόβαν να το ελέγχει πλήρως, στη συνέχεια όμως η Λίνκολν προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς τύχη όμως, καθώς δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη ευκαιρία.

Σα να μην έφτανε αυτό η Σλόβαν κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ στο 67’ με τον Κάβριτς, ενώ 4 λεπτά αργότερα, «τελείωσε» την αναμέτρηση όταν ο Μραζ έγραψε το 4-1. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες δεν πίεσαν για κάτι περισσότερο καθώς όλα είχαν κριθεί. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τη Σλόβαν, έστω και προσωρινά στη πρώτη θέση του ομίλου, με 7 βαθμούς, όσους έχει και ο ΠΑΟΚ πριν το παιχνίδι με την Κοπεγχάγη, ενώ η Λίνκολν συνεχίζει να μετράει μόνο ήττες.

Λίνκολν (4-3-3): Σολέρ, Γουάισμαν, Ρ. Τσιπολίνα (86′ Σέρτζεντ), Τζ. Τσιπολίνα (75′ Γιαχάγια), Τοσκάνο, Τορίγια, Ρόσα, Γουόκερ, Μπρίτο (54’ Χαβιέρ Ανόν), Γκόμεζ (86′ Οκράν), Καραλέρο (75′ Αράιζα)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (4-4-2): Τσοβάν, Μεντβέντεφ, Κάσια, Αμπένα, Μποζίκοβ (84′ Χρνκαρ), Ζμράλ, Κανκάβα, Ιμπραίμ (76′ Άγκμπο), Κάβριτς (85′ Ντα Σίλβα), Χέντι, Γκριν (76′ Βάις)