ΤΣΕΛΣΙ - ΜΠΕΡΝΛΙ 1-1: «Γκέλα» με... υπογραφή Βύντρα για την Τσέλσι

Οι «Μπλε του Λονδίνου» δεν μπόρεσαν να «λυγίσουν» την σκληροτράχηλη ομάδα του Σον Ντάις στο «Στάμφορντ Μπριτζ» κι έμειναν στο 1-1.

Η Τσέλσι μπορεί να είχε το προβάδισμα από το πρώτο μέρος στο ματς με την Μπέρνλι, ωστόσο δεν κατόρθωσε ποτέ να αποκτήσει «απόσταση» ασφαλείας από την ομάδα του Σον Ντάις, η οποία είχε την στιγμή της και με τον Βύντρα τιμώρησε τους «Μπλέ του Λονδίνου» διαμορφώντας το τελικό 1-1.

Η Τσέλσι μπήκε αποφασισμένη – Βρήκε το γκολ μετά το καλό της διάστημα

Οι Λονδρέζοι μπήκαν πολύ ζεστά στο παιχνίδι και δημιούργησαν γρήγορα τις πρώτες της καλές στιγμές με τον Ζορζίνιο και τον ΧάντσονΌντοι να βλέπουν τον Πόουπ να τους λέει «όχι». Μετά το δύσκολο διάστημα που πέρασε στο πρώτο 20λεπτο η Μπέρνλι προσπάθησε να γίνει απειλητική, αλλά χωρίς επιτυχία.

Έτσι, η Τσέλσι συνέχισε το δικό της «βιολί» κι έγινε ξανά επικίνδυνη με τον Ρις Τζέιμς να αιφνιδιάζει τον Πόουπ, αλλά ο Άγγλος κίπερ να αποκρούει εξερχόμενος με το πόδι το πλασέ του.

Όμως, δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στο 33ο λεπτό, όταν ο Ρις Τζέιμς έκανε την εξαιρετική σέντρα και ο Κάι Χάβερτζ με υπέροχη κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους «μπλε του Λονδίνου».

Αυτό ήταν το 7ο γκολ στο οποίο είχε συμμετοχή τη φετινή χρονιά στην φετινή Premier League ο Άγγλιος δεξιός μπακ (4 γκολ και 3 ασίστ) όντας πίσω μόνο από τους Σαλάχ (16), Αντόνιο (9) και Βάρντι (8).

Στην συνέχεια η ομάδα του Τόμας Τούχελ έριξε τον ρυθμό της και πήγε στα αποδυτήρια με το μικρό προβάδισμα που του έδινε το 1-0.

Δεν μπόρεσε να βρει το δεύτερο γκολ παρά τις ευκαιρίες της

Η Τσέλσι μπήκε στο δεύτερο μέρος με στόχο να βρει ένα ακόμη τέρμα για να τελειώσει το παιχνίδι κι έχασε τη πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος στο 53ο, όταν ο Χάβερτζ αστόχησε από πλεονεκτική θέση μετά από σέντρα του ΧάντσονΌντοϊ.

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν να έχουν την κυριαρχία, όμως δεν μπορούσαν εύκολα να «γράψουν» τελικές στην εστία του Πόουπ. Η πρώτη εντός εστίας ευκαιρία τους για το δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 65′, αλλά ο ΧάντσονΌντοϊ νικήθηκε στο σουτ, που επιχείρησε μέσα από την περιοχή από τον Άγγλο τερματοφύλακα.

Βύντρα ο «τιμωρός»

Όσο όμως η Τσέλσι δεν έβαζε ένα δεύτερο γκολ, κινδύνευε με μία φάση να γίνει η ζημιά. Και πράγματα αυτό συνέβη, αφού η Μπέρνλι μόλις στην δεύτερη ευκαιρία της εντός εστίας ισοφάρισε σε 1-1 με τον Βύντρα σοκάροντας τους Λονδρέζους στο 79′.

Τρεχάτε ποδαράκια μου

Η Τσέλσι βγήκε μπροστά μετά το γκολ της ισοφάρισης που δέχθηκε κόντρα στον ρυθμό του αγώνα και προσπάθησε να βρει το τέρμα, που θα της χάριζε τους τρεις βαθμούς. Το έργο της δεν ήταν εύκολο, αφού έπαιζε το αγαπημένο παιχνίδι της Μπέρνλι, η οποία αμυνόταν μαζικά με μεγάλη επιτυχία κι έψαχνε την κόντρα επίθεση όποτε είχε την ευκαιρία.

Οι Λονδρέζοι δεν μπόρεσαν τελικά όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά ούτε καν να ασκήσουν μεγάλη πίεση στην Μπέρνλι στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να μείνουν στο 1-1 και να σταματήσει το νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγώνων τους.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Τσέλσι (πρ. Τόμας Τούχελ): Μεντί,  Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ (85′ Μάουντ), Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Μπάρκλεϊ (73′ Λόφτους Τσικ), Χάβερτζ, Χάντσον-Όντοϊ (85′ Πούλισικ)

Μπέρνλι (πρ. Σον Ντάις): Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Γκουντμουντσον (70′ Βύντρα), Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, ΜακΝέιλ, Γουντ (61′ Ροντρίγκεζ), Κορνέ