ΑΡΣΕΝΑΛ - ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ 1-0: Ο Σμιθ Ρόου είχε το... γιατρικό στην αναποτελεσματικότητα των «κανονιέρηδων»

Δύσκολη νίκη κόντρα στη Γουότφορντ πήρε η Άρσεναλ, με 1-0, συνεχίζοντας το πολύ καλό νικηφόρο σερί της…

Ακόμα μία νίκη στο ενεργητικό της πρόσθεσε η Άρσεναλ, μετά τη νίκη της κόντρα στη Γουότφορντ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «κανονιέρηδες» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο VAR, αρχικά, και ο Μπεν Φόστερ στη συνέχεια αρνούνταν στους παίκτες της Άρσεναλ να πάρουν προβάδισμα. Πέρα, όμως, από τον πολυ καλό πορτιέρε της ομάδα τους Κλαούντιο Ρανιέρι, οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα ήταν αναποτελεσματικοί στα τελειώματα τους.

ΜΙΑ ΤΟ… VAR

Η Άρσεναλ ήταν κυρίραχη στο παιχνίδι και από πολύ νωρίς έκανε γνωστές τις… άγριες προθέσεις της.

Μόλις στο 7′, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπουκαγιό Σακά, με τον VAR να επεμβαίνει και να ακυρώνει το τέρμα του παίκτη των «κανονιέρηδων». Πιο συγκεκριμένα, ο νεαρός παίκτης της Άρσεναλ ξεκίνησε από αντικανονική θέση για να υποδεχτεί την μπαλιά από τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

ΔΥΟ O… ΦΟΣΤΕΡ

Ο – παρολίγον – assistman του πρώτου τέρματος των «κανονιέρηδων», στο 7ο λεπτό, έπεσε «θύμα» του πάρα πολύ καλού τερματοφύλακα της Γουότφορντ, Μπεν Φόστερ.

Μόλις, στο 36ο λεπτό, μετά από ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Ρόουζ πάνω στον Λακαζέτ, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

Ωστόσο, με μία τεράστια απόκρουση ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων αρνήθηκε στον Γκαμπονέζο το γκολ, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

ΤΡΕΙΣ Ο… ΣΜΙΘ ΡΟΟΥ

Τη λύση στον «γόρδιο δεσμό» του γκολ έδωσε ο Σμιθ Ρόου

Πιο συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό, η Άρσεναλ σε μία από τις πολλές της επιθέσεις, είδε την Γουότφορντ να αντιδρά, πρώτα στην σέντρα του Λακαζέτ και να διώχνει την μπάλα από τα καρέ της.

Ωστόσο, η μπάλα ανακτήθηκε από τον Γουάιτ, ο οποίος απέτυχε να ντριμπλάρει, με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει στα πόδια του Σμιθ Ρόου, ο οποίος με πολύ ωραίο πλάσε έκανε το 1-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ραμσντέιλ, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τομιγιάσου, Ταβάρες, Σακά, Σμιθ Ρόου, Μάιτλαντ – Νάιλς, Λοκονγκά, Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Ρόουζ, Ενκουλού, Κάθκαρτ, Φεμενία, Τουφάν, Σισοκό, Σαρ, Ντενίς, Κούτσκα, Κινγκ