ΕΘΝΙΚΗ U21- ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ U21 2-0: Νίκησε και πάτησε στην κορυφή του ομίλου

Η Εθνική ομάδα U21 νίκησε με 2-0 την αντίστοιχη της Λευκορωσίας με τέρματα των Σουρλή στο 16′ και το αυτογκόλ του Σουπράνοβιτς στο 53′ και πάτησε στην κορυφή του ομίλου έστω και με παιχνίδι περισσότερο.

Σημαντική νίκη με 2-0 πήρε η Εθνική U21 επί της Λευκορωσίας για τα προκριματικά του Euro 2021 στην προασπάθεια για πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης. Έτσι κατάφερε να πατήσει στην κορυφή του ομίλου πάνω από Πορτογαλία και Κύπρος που έχουν όμως δύο παιχνίδια λιγότερα.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου ήταν καλύτερη, κυριάρχησε στον αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί στο 16′ με τον Βασίλη Σουρλή. Ο 18χρονος πήρε όμορφη πάσα από τον Φώτη Ιωαννίδη στην περιοχή που πλαγιοκόπησε από τα αριστερά και έκανε την πάσα στον σωστό χρόνο και άνοιξε το σκορ. Η Εθνική είχε και άλλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να πετύχει και δεύτερο τέρμα όμως δεν τα κατάφερε.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι Λευκορώσοι είχαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, όμως ο Κωνσταντίνος Τζολάκης είχε τις απαντήσεις και κράτησε το μηδέν με σπουδαίες επεμβάσεις. Τελικά η Εθνική βρήκε το δεύτερο γκολ στο 53′ και σφράγισε τη νίκη. Ο Ιωαννίδης ξανά με όμορφη ενέργεια τράβηξε την άμυνα πάνω του, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Μπότο που έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα με το γκολ να χρεώνεται στον Σουπράνοβιτς ως αυτογκόλ.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα με την Εθνική να σκαρφαλώνει στους 11 βαθμούς.

Ελλάδα: Τζολάκης, Λύρατζης (84′ Θυμιάνης), Ζαγαρίτης, Μιχαηλίδης, Διαμάντης, Γ. Χριστόπουλος, Κανελλόπουλος, Τσιγγάρας, Ιωαννίδης (55′ Τερεζίου), Μπότος, Σουρλής (73′ Σαρδέλης).

Λευκορωσία: Μακάβτσικ, Πρισκέπα (67′ Νταβισκίμπα), Σουπράνοβιτς, Βεγκέρα, Ορέσκεβιτς, Σότνικοβ (82′ Καλιμόντσικ), Ζίνοβιτς (82′ Λάτικχοφ), Μποκέροβ, Νικιφορένκο (67′ Μαροζάου), Μπογκομόλσκι (72′ Ποταπένκο), Λόζκιν.