ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ Η' ΟΜΙΛΟΣ: Στα τελικά η Ολλανδία, play-offs η Τουρκία (vids)

Οι «οράνιε» επικράτησαν 2-0 εντός έδρας της Νορβηγίας και τα δώσουν το »παρών» στα τελικά ενώ η Τουρκία νίκησε 2-1 στο Μαυροβούνιο και θα έχει τη δεύτερη ευκαιρία των play -offs

Η Ολλανδία  λύγισε στο φινάλε 2-0 την αντίσταση της Νορβηγίας στο «Ντε Κούιπ» του Ρότερνταμ στο μεγάλο ματς του Η’ Ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στην ζώνη της Ευρώπης και εξασφάλισε το εισιτήριο της πρόκρισης στα τελικά της κορυφαίας ποδοσφαιρισκής διοργανωσης του πλανήτη.

Οι «οράνιε» χρειάζονταν απλά την ισοπαλία για να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φ΄παση της διοργάνωσης αλλά ήταν εκείνοι που σε δύο περιπτώσεις έφθασαν κοντά στο γκολ. Πρώτα με το σουτ του Βαϊνάλντουμ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Νορβηγό γκολκίπρ και ακόμα περισσότερο στο ημίωρο με τον μεγάλο τους αστέρα Ντεπάι να αποτυγχάνει να βρει στόχο με κοντινή κεφαλιά. Τελικά η ομάδα του Λουίς Φαν Γκάαλ που παρακολούθησε το παιχνίδι από τα επίσημα λόγω του πρόσφατου τραυματισμού του με το ποδήλατο χάρη στο τρομερό σουτ του Μπεργκβάιν (83′).

Και όχι μόνον αυτό αλλά στις καθυστερήσεις ο Ντεπάι με το 12ο του γκολ στον Όμιλο σφράγισε την επιτυχία των γηπεδούχων μέσα σ’ αποθέωση καταδικάζοντας τους Σκανδιναβούς σε αποκλεισμό.

Από την πλευρά της η Τουρκία ήθελε τη νίκη στην Ποντογκόριτσα για να εξασφαλίσει μιά από τις δύο προνομιούχες θέσεις ανεξάρτητα από την έκβαση του αγώνα στο προαναφερθέν παιχνίδι αλλά οι αδιάφοροι βαθμολογικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3′ με τον Μπετσιράι.

Οι φιλοξενούμενοι δύο λεπτά αργότερα πλησίασαν στην ισοφάριση με το παρ’ ολίγο αυτογκόλ του Βούγιατσιτς. Οι Μαυροβούνιοι είχαν τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Όσμαγιτς να αστοχεί από εξαιρετική θέση. Στο 11΄τρομερή σουτ του Τσαλχάνογλου έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα εκατοστά μακριά από το δοκάρι του Σάρκιτς για να γίνει τελικά το 1-1 από τον Ακτούρκογλου.

Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Τσακίρ δεν επέτρεψε στον Χακσαμπάνοβιτς να ξαναδώσει το προβάδισμα στο Μαυροβούνιο. Το 1-2 για την ομάδα του Στέφαν Κούντζ έγινε στο 59′ από το Κοκτσού ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Κογκτσού έδωσε επί της γραμμής στη σημαντικότερη στιγμή των γηπεδούχων στο β’ μέρος.

Στο 82′ ο Μαυροβούνιος γκολκίπερ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε εκτέλεση φάουλ από τον Τσαλχάνογλου αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους γείτονες να πάρουν τη σπουδαία νίκη και θα είναι μιά από τις ομάδες οι οποίες θα προσπαθήσουν να εξασφαλίσουν την πρόκριση στα play-off.

Στο 3ο και παντελώς αδιάφορο ματς του Ομίλου στο «Βικτόρια Στάντιουμ» το γηπεδούχο Γιβλαρτάρ προηγήθηκε πολύ νωρίς με γκολ του Γουόκερ (7′) αλλά η Λετονία αντέδρασε και έφθασε στην ισοφάριση με τον Γκουτκόβσκις στο 25′ ενώ πήρε με τη σειρά της προβάδισμα με τον Ουλκίνις (65΄).Οι Βάσεις της νίκης των φιλοξενούμενων έγιναν ακλόνητες χάρη στο τέρμα που πέτυχε στο 75′ ο Κρόλις για το τελικό 1-3.