ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ - Ν. ΑΜΕΡΙΚΗ: «Άλμα» πρόκρισης για Εκουαδόρ, «γκέλα» για Κολομβία

Στραβοπάτημα για την Κολομβία και σημαντικό «διπλό» για το Εκουαδόρ περιείχε το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νότιας Αμερικής…

Στο ισόπαλο 0-0, το οποίο μπορεί αν αποδειχθεί πολύ οδυνηρό στην έκβαση του ομίλου, έμεινε η Κολομβία με την Παραγουάη, σε αντίθεση με το Εκουαδόρ το οποίο πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Χιλής με 2-0.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, η Κολομβία αν και καλύτερη από την Παραγουάη δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις επιθετικές της φάσεις σε γκολ, χωρίς να καταφέρνει να βρει δίχτυα. Από τη μεριά της η Παραγουάη στάθηκε πολύ καλή στα αμυντικά της καθήκοντα, χαλώντας τα σχέδια της Κολομβίας για μία «εύκολη» νίκη, βάζοντας την παράλληλα σε περιπέτειες.

Τεράστια νίκη, που το φέρνει πιο κοντά στη πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, πήρε το Εκουαδόρ κόντρα στην Χιλή με σκορ 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι, αναμφίβολα, στάθηκαν αρκετά τυχεροί από την αρχή καθώς μόλις στο 9ο λεπτό πήραν προβάδισμα με τον Εστουπινάν, ενώ λίγα λεπτά αργότερα απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά το την απευθείας κόκκινη του Αρτούρο Βιδάλ για εγκληματικό μαρκάρισμα.

Τη νίκη υπέγραψε ο Καϊσέδο στο 90’+3, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.