COPA AMERICA: Με άνεση 4-0 το Περού η Βραζιλία

Η Βραζιλία δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο μαχητικό Περού και έκανε το 2/2 στη διοργάνωση.

Η «σελεσάο» ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 12′. Ο Γκαμπριέλ Ζεζούς έκανε την παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Σάντρο, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψους της μικρής περιοχής έκανε το 1-0.

Στο 68ο λεπτό, ο Νεϊμάρ υποδέχθηκε την μπάλα έξω από την περιοχή και κάνοντας ένα διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Βραζιλιάνος σταρ της Παρί, έφτασε τα 68 γκολ με το αντιπροσωπευτικό του συγκρότημα και θέλει μόλις εννιά τέρματα ακόμα για να φτάσει τον σπουδαίο Πελέ

Στο 79′, το Περού έφτασε μια ανάσα από τη μείωση του σκορ, αλλά ο Βαλέρα αστόχησε σχεδόν εξ επαφής στέλνοντας την μπάλα πολύ άουτ.

Δέκα λεπτά μετά, ο Ρισάρλισον αποφάσισε να… τελειώσει το ματς καθώς με μία δική του ασίστ στον Ριμπέιρο και ένα δικό του γκολ στο 90+3, «κλείδωσε» τη νίκη για τη «σελεσάο» που με 6 βαθμούς σε δύο ματς και 7-0 στα γκολ, φαίνεται να έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης, ούσα μάλιστα πρώτη στο δεύτερο όμιλο.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Ντανίλο(Έμερσον 84′), Μιλιτάο, Σίλβα, Σάντρο, Γκαμπριέλ Ζεζούς (Φιρμίνο 72′), Φρεντ, Φαμπίνιο, Έβερτον (Ριμπέιρο 46′), Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα (Ρισάρλισον 46′), Νεϊμάρ.

Περού (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Λόπεζ, Άμπραμ, Ράμος, Κόρτσο, Γιοτούν (Αρίας 74′), Τάπια, Κουέβα (Ταβάρα 74′), Πένια (Ιμπερίκο 67′), Καρίγιο, Λαπαντούλα (Βαλέρα 67′)