ΝΤΟΥΣΑΝ ΒΛΑΧΟΒΙΤΣ: Ισοφάρισε το ρεκόρ του Κερτ Χάμριν από το 1960! (vid)

Ο Σέρβος επιθετικός σκοράρει καρά ριπάς και χρειάζεται μόλις ένα γκολ για να αναδειχτεί ως ο πιο παραγωγικός παίκτης της Φιορεντίνα όλων των εποχών.

O Ντούσαν Βλάχοβιτς ήταν ο  μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Φιορεντίνα επί της Μίλαν με 4-3 στο «Αρτέμιο Φράνκι», σκοράροντας δύο φορές και μοιράζοντας μία ασίστ, με αποτέλεσμα να σπάσει το αήττητο σερί των «ροσονέρι» στο φετινό πρωτάθλημα της Serie A. Ο Σέρβος επιθετικός με αυτόν τον τρόπο έγινε ο παίκτης των «βιόλα» με τα περισσότερα τέρματα στη Serie A, μέσα σε ένα ημερολογιακό έτος και έφτασε τον Κερτ Χάμριν, που ήταν ο κάτοχος αυτού του ρεκόρ έχοντας βρει δίχτυα 27 φορές το 1960. Παράλληλα, ο 21χρονος φορ είναι ο δεύτερος πιο παραγωγικός παίκτης στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα στην Ευρώπη, με ένα γκολ περισσότερο από τον Έρλινγκ Χάαλαντ και χρειάζεται ακόμα 11 για να φτάσει τον Ρόμπερτ Λεβαντόσφκι.

Ο Βλάχοβιτς έχει σκοράρει ένα γκολ κάθε 116 λεπτά, ο Πολωνός επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου έχει ένα κάθε 65 και ο Νορβηγός άσος της Μπορούσια Ντόρτμουντ ένα ανά 88 λεπτά. Απέναντι στο είδωλό του, τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, που κι αυτός βρήκε δίχτυα δύο φορές, έγινε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής με δύο γκολ στη Serie A, αλλά δεν ήταν αρκετό ώστε να χαρίσει τη νίκη στη Μίλαν, ο νεαρός φορ έδειξε για μία ακόμα φορά το λόγο που αποτελεί μήλον της έριδος για τις κορυφαίες ομάδες στην Ευρώπη, με την αποχώρησή του από την Φιορεντίνα να είναι προ των πυλών.