ΤΣΕΛΣΙ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 4-0: Καταιγιστικοί οι «μπλε» σκόρπισαν τους «μπιανκονέρι» και πήραν πρωτιά και πρόκριση (highlights)

Η Τσέλσι έκανε πάρτι στο Στάμφορντ Μπριτζ, σκόρπισε τη Γιουβέντους με 4-0 και παράλληλα πήρε την πρόκριση και την πρωτιά στον όμιλο.

Καταιγιστική από το πρώτο λεπτό ήταν η Τσέλσι απέναντι στη Γιουβέντους στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς που εν πολλοίς θα έκρινε και την πρωτιά στον όμιλο. Η ομάδα του Τούχελ κατάφερε να περιορίσει τους «μπιανκονέρι» και να τους αναγκάσει σε λίγες καλές στιγμές στο ματς και έτσι πήρε τη νίκη με 4-0 στο Στάμφορντ Μπριτζ και πάτησε στην κορυφή πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρόκριση.

Η Τσέλσι ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και μέχρι το πρώτο 20λεπτο είχε τρεις καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Τελικά το 1-0 ήρθε με τον 22χρονο Τσαλόμπα να ανοίγει το σκορ στο 25′ με κοντινό σουτ από το σημείο του πέναλτι μετά από κόρνερ του Ζίγιες και ασίστ του Ρούντιγκερ.

Τρία λεπτά αργότερα η Γιουβέντους έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Μοράτα να φεύγει στην πλάτη της άμυνας των «μπλε» μετά από πάσα του Λοκατέλι να πλασάρει τον Μεντί, με τον Τιάγκο Σίλβα να κάνει μια απίστευτη επέμβαση και να διώχνει τη μπάλα στη γραμμή με αυτοθυσία κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς και το κατάφερε πετυχαίνοντας δύο τέρματα σε διάστημα δύο λεπτών. Αρχικά ο Ρις Τζέιμς στο 55′ με ένα πολύ όμορφο σουτ εντός περιοχής από τα πλάγια εκτέλεσε τον Σέζνι για το 2-0. Mάλιστα ο Άγγλος μπακ με το γκολ που πέτυχε έγινε πρώτος σκόρερ στη φετινή σεζόν για την ομάδα του με πέντε τέρματα σε όλες τις διοργνώσεις.

Πριν προλάβουν να καταλάβουν τι έγινε οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ήρθε και ένα τρίτο γκολ για να τελειώσει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Τούχελ, ο Χάντσον – Οντόι έγιεν αποδέκτυης της μπάλας μετά από ασίστ του Λόφτους Τσικ και πλάσαρε από κοντινή απόσταση στο 58′ για το 3-0.

Στα επόμενα λεπτά η κατάσταση δεν άλλαξε με την Τσέλσι να σκοράρει και τέταρτο τέρμα στις καθυστερήσεις στην επιστροφή Τίμο Βέρνερ στις αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά τον τραυματισμό του, περνώντας έτσι πάνω από τη Γιουβέντους σε ισοβαθμία στους 12 βαθμούς. Έστω και έτσι όμως οι «μπιανκονέρι» πήραν και αυτοί την πρόκριση στους «16».

Τσέλσι: Μεντί, Σίλβα, Τσαλόμπα, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Τσίλγουελ, Καντέ, Πούλισιτς, Οντόι, Ζίγιες

Γιουβέντους: Σέζνι, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο, Ντανίλο, Λοκατέλι, Ραμπιό, Μπετανκούρ, Μακένι, Μοράτα, Κιέζα