ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ - ΝΑΠΟΛΙ 2-1: «Ζωντανή» η πρόκριση για τους Ρώσους

Η ομάδα της Μόσχας πήρε μία σημαντική νίκη επί των «παρτενοπέι» με τελικό σκορ 2-1, βάζοντας «φωτιά» στον όμιλο, όπου όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική

Την δεύτερη της νίκη επί των Ιταλών στο Europa League πέτυχε η Σπάρτακ Μόσχας, η οποία επικράτησε 2-1 της Νάπολι στη Μόσχα για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου, παραμένοντας με αυτόν τον τρόπο στην διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν με τον Κώστα Μανωλά στον πάγκο, ενώ η απώλεια του τραυματία Όσιμεν, μετά τον τραυματισμό στο πρόσωπό του, ήταν αισθητή.

Η Νάπολι αν και είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες κατά τη διάρκεια του ματς, γνώρισε την ήττα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Σομπόλεφ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης, διπλασίασε τα τέρματά του στο 28΄με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 2-0. Στο 16′ η Νάπολι «άγγιξε» την ισοφάριση αλλά ο Σελίχοφ πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις σε δύο προσπάθειες του Ελμάς, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ιταλοί σκόραραν δύο φορές, όμως το VAR, τους… πήρε την χαρά. Ο Ελίφ Έλμας σημείωσε όμορφο γκολ στο 64′, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Η Σπαρτάκ Μόσχας, είναι πλέον πρώτη στον όμιλο-φωτιά, όπου τα πάντα είναι ανοιχτά ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής.

Σπαρτάκ Μόσχας: Σελίχοβ, Κοφριέ, Ντζίκια, Ζιγκό, Μόουζες (83’ Ρασκάζοβ), Άιρτον, Ιγκνάτοβ (72’ Λομοβίτσκι), Ουμιάροβ, Λιτβίνοβ, Σομπόλεβ, Πρόμες (90+2’ Πρόμες).

Νάπολι: Μερέτ, Ζέσοους, Κουλιμπαλί, Ρουί, Ντι Λορέντζο, Ζιελίνσκι, Λομπότκα (79’ Ραχμάνι), Μέρτενς, Λοσάνο, Ελμάς, Πετάνια