ΚΑΛΙΑΡΙ - ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ 1-1: Ο Μπονατσόλι έσωσε τους φιλοξενούμενους στο φινάλε

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Σαλερνιτάνα χάρη σε γκολ του Ιταλού σέντερ φορ που στέρησε από τους νησιώτες την δεύτερη φετινή τους νίκη.

Η Κάλιαρι κρατούσε τη δεύτερή της νίκη στα… χέρια της για 89 λεπτά, όμως ο Μπονατσόλι μ’ ένα γκολ στο 90λεπτο στέρησε στους νησιώτες τους τρεις βαθμούς διαμορφώντας το τελικό 1-1 και χαρίζοντας στην Σαλερνιτάνα το τέταρτό της θετικό αποτέλεσμα την φετινή σεζόν στην 14η αγωνιστική της Serie A.

Ο Λεονάρντο Παβολέτι άνοιξε το σκορ για την Κάλιαρι στο 73ο λεπτό, δεκατρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Νταλμπέρτ. Ο Φεντερίκο Μπονατσόλι, όμως, τους επεφύλασσε μία δυσάρεστη έκπληξη σκοράροντας στο 90ο λεπτό για την ομάδα του Στέφανο Κολαντουόνο και διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Αλλαγή στο 76ο λεπτό μπήκε ο Μπάμπης Λυκογιάννης στην θέση του Ραούλ Μπελανόβα.

Με το ισόπαλο αυτό αποτέλεσμα οι δύο ομάδες παρέμειναν στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας χωρίς καν να έχουν αγωνιστεί οι υπόλοιπες. Στην 19η θέση βρίσκεται η Κάλιαρι με οκτώ βαθμούς και στην 20η θέση η Σαλερνιτάνα με οκτώ βαθμούς.

Κάλιαρι (πρ. Βάλτερ Ματσάρι): Κράνιο, Κάσερες, Τσεπιτέλι, Καρμπόνι, Μπελανόβα (76′ Λυκογιάννης), Νταλμπέρτ (60′ Παβολέτι), Ναντέζ, Μαρίν, Γκράσι (46′ Στρούτμαν), Ζοάο Πέδρο, Μπαλντέ (82′ Ντεϊόλα)

Σαλερνιτάνα (πρ. Στέφανο Κολαντουόνο): Μπέλετς, Γκιομπέρ, Γκαγκλιόλο, Βέσελι, Ρανιέρι (85′ Βεργκάνι), Κουλιμπαλί, Ντι Τάκιο (84′ Κεχρίδα), Όμπι (84′ Καπέτζι), Ντζούριτς (79′ Σίμι), Μπονατσόλι, Γκοντό (40′ Ζορτέα)