SERIE A: Εκπληκτική ανατροπή για την Έμπολι - Μεγάλη νίκη και για την Σαμπντόρια (Highlights)

Η Φιορεντίνα προηγήθηκε, αλλά η Έμπολι με δύο γκολ στο φινάλε πήρε μία ανέλπιστη νίκη ενώ η Σαμπντόρια σταμάτησε την εξαιρετική πορεία της Βερόνα κερδίζοντάς την με ανατροπή.

Η Έμπολι έκανε μία τεράστια ανατροπή στο φινάλε απέναντι στην Φιορεντίνα και με δύο γκολ στο 87ο και 89ο λεπτό από τους Μπαντινέλι και Πιναμόντι κατάφερε να κερδίσει την Φιορεντίνα με 2-1. Οι «Βιόλα» είχαν κατορθώσει να προηγηθούν με τον συνήθη ύποπτο Ντούσαν Βλάχοβιτς. Οι γηπεδούχοι μπορεί να πήραν τελικά τη νίκη, αλλά έχασαν τον Ζουρκόφσκι στο 44ο λεπτό ελέω τραυματισμού, με τον Χάας να περνάει στην θέση του.

Η τρομερή Σαμπντόρια έσπασε το αήττητο των πέντε αγώνων της Ελλάς Βερόνα επικρατώντας με 3-1 των «Ελλήνων» και μάλιστα με ανατροπή. Οι Γενοβέζοι είδαν πολύ νωρίς στο παιχνίδι να αποχωρεί ελέω τραυματισμού ο βασικός τους στόπερ Φεράρι στο 35′ και δύο λεπτά αργότερα δέχθηκαν και το γκολ από την Ελλάς Βερόνα με τον Ταμεζέ.

Ο Καντρέβα ισοφάρισε στο 51′ σε 1-1 για την ομάδα του Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα ενώ ο Μπερεζίνσκι ήρθε στο 77ο λεπτό και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Σαμπντόρια κάνοντας το 2-1. Ο Μούρου σκόραρε στο 90ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.