ΤΖΙΝΙ ΒΑΪΝΑΛΝΤΟΥΜ: Ξεπέρασε τον θρυλικό Φαν Μπάστεν

Το νεοαποκτηθέν αστέρι της Παρί γράφει ιστορία με τη φανέλα της εθνικής Ολλανδίας, φτάνοντας τα 25 γκολ.

O αρχηγός της Ολλανδίας, Τζίνι Βαϊνάλντουμ, με δύο προσωπικά του τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία, έβαλε τη δική του σφραγίδα στο τελικό 3-0 για τους «οράνιε» στην 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου στο Euro 2020.

Στο 50’ ο Ντε Λιχτ δεν μπόρεσε να σκοράρει, αλλά ένα λεπτό αργότερα Βαϊνάλντουμ πήρε… εκδίκηση από υπέροχο γύρισμα του Ντε Πάι. Το νέο απόκτημα της Παρί δεν κατέβασε τους φοβερούς ρυθμούς του και στο 58’ πέτυχε το δεύτερο ιστορικό γκολ του! Συγκεκριμένα, πήρε το… ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά μετά από χαμένο τετ α τετ του Ντεπάι.

Ο πρώην άσος της Λίβερπουλ επιβεβαίωσε έτσι πως βρίσκεται σε ένα δαιμονισμένο φεγγάρι, φτάνοντας τα 25 γκολ με την εθνική του ομάδα, ξεπερνώντας τον θρυλικό Μάρκο Φαν Μπάστεν!

Αξίζει να σημειωθεί πως ο «Κύκνος της Ουτρέχτης» όπως έγινε γνωστός, έγραψε τη δική του ιστορία με τις θρυλικές εμφανίσεις του στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο του 1988, όπου πέτυχε πέντε γκολ εκ των οποίων τα τρία ήταν εναντίον της Εθνικής Αγγλίας. Μάλιστα, η Ολλανδία κέρδισε το Euro και ο Φαν Μπάστεν ανακηρύχθηκε ως ο σπουδαιότερος παίκτης της διοργάνωσης.