ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ15: Τρίτη σερι νίκη κόντρα στον Αστέρα

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-0 στην Τρίπολη των Αρκάδων και ανέβηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του Αστέρα στην Τρίπολη για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ15 της Super League.

Οι Αρκάδες ήταν εκείνοι που έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο 9′, με τον Γεωργαντά να κάνει εξαιρετική επέμβαση. Η ομάδα του Φώτη Παπαπαναγή σπατάλησε τις δύο πρώτες ευκαιρίες που της δόθηκαν στο παιχνίδι με το σουτ του Γεωργόπουλο στο 20ο λεπτό και την προσπάθεια του Σώκου τρία λεπτά αργότερα.

Το γκολ ήρθε στο 25′, όταν ο Τσίγκας εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Αστέρα, έκλεψε την μπάλα, πέρασε τον τερματοφύλακα Κακαδιάρη, που τον ανέτρεψε στην προσπάθειά του να τον σταματήσει παραχωρώντας πέναλτι στο «τριφύλλι». Ο Γεωργόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση κι έγραψε το 0-1.

Έξι λεπτά αργότερα, οι Τσίγκας, Γεωργόπουλος και Σώκος συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον τελευταία να γυρνάει την μπάλα από τα δεξιά και τον δεύτερο να την σπρώχνει στα δίχτυα σημειώντας ντοπιέτα.

Οι «πράσινοι» έχασαν άλλες δύο ευκαιρίες με τους Τρίκατζη και πέντε λεπτά αργότερα σε φάση διαρκείας, όπου από γύρισμα αμυντικού του Αστέρα, ο Κακαδιάρης δεν υπολόγισε καλά την πορεία της μπάλας, η οποία του έφυγε αλλά με υπερπροσπάθεια πρόλαβε να την απομακρύνει προτού περάσει τη γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στα πόδια του Τρίκατζη, ο οποίος σούταρε έξω απ’ την περιοχή αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα απέκτρουσε εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρκεζίνη στο 76′, αλλά δεν μπόρεσε ούτε εκεί να κάνει το 3-0.

Αστέρας Τρίπολης: Κακαδιάρης, Κωνσταντόπουλος (60′ Κουτσούνης), Ρουμπιές, Τσιούγγαρης (41′ Χριστόπουλος), Αργειτάκης, Τσάτσος (60′ Μπαλάσης), Ανδρεάδης, Μανταζέλης, Βλάχος (51′ Στράγκας), Ντύρμα, Τζάμαλης.

Παναθηναϊκός: Γεωργαντάς, Μακρυπίδης, Βενάκης, Λατιφάι, Αναστασάκης, Ζέκα (68′ Μπόκος), Σώκος, Χατζάρας (68′ Παντ. Θάνος), Τρίκατζης (53′ Μαρκεζίνης), Γεωργόπουλος (71′ Μπούλμπασας), Τσίγκας (71′ Ουζουνίδης).