ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ - ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ 2-1: Κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες για δεύτερη σερί χρονιά η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα (vids)

Η Παλμέιρας έφτασε στην δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά κατάκτηση του Copa Libertadores στην ιστορία της μετά την επικράτηση με 2-1 επί της Φλαμένγκο, που έχασε τον πρώτο της τελικό.

Η νικήτρια του Copa Libertadores την περσινή σεζόν (2020) Παλμέιρας αντιμετώπισε στον φετινό τελικό της διοργάνωσης την νικήτρια του 2019 Φλαμένγκο σ’ έναν βραζιλιάνιακο «εμφύλιο», με την ομάδα του πρώην προπονητή του ΠΑΟΚ, Άμπελ Φερέιρα να είναι εκείνη τελικά που επικράτησε με 2-1 κάνοντας το repeat και υποχρεώνοντας την «Μενγκάο» στην πρώτη της ήττα σε τελικό μετά από δύο επιτυχημένες προσπάθειες.

Το γκολ του Βέιγκα και η απώλεια του Φιλίπε Λουίς

Οι «Αλβιβέρντε» ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς στο παιχνίδι χάρη σε γκολ του Ράφαελ Βέιγκα, που πλάσαρε στην κίνηση από το σημείο του πέναλτι, μετά από ασίστ του Μάικε. Για την Φλαμένγκο το παιχνίδι όπως ξεκίνησε στραβά με το τέρμα που δέχθηκε με το καλημέρα, έτσι συνεχίστηκε, αφού στο 32ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Φιλίπε Λουίς, με τον Ρενέ να περνάει στην θέση του, αποδιοργανώνοντας ακόμη περισσότερο την ομάδα του Πορταλούπι. Ως αποτέλεσμα αυτού, οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με την Παλμέιρας να προηγείται με 1-0.

Η κυραρχία της Φλαμένγκο και το γκολ του «Γκαμπιγκόλ»

Στο δεύτερο μέρος, η «Αλβιβέρντε» δημιουργήσε την πρώτη σημαντική στιγμή με το σουτ του Ρόνι στο 54ο λεπτό, που απόκρουσε εντυπωσιακά ο Ντιέγκο Άλβες. Η Φλαμένγκο απάντησε δύο λεπτά αργότερα πρώτα με τον Νταβίντ Λουίζ, που ηττήθηκε από τον Γουίβερτον, που απόκρουσε το κοντινό του σουτ και έπειτα στο 60′ με κεφαλιά του Ενρίκε από κόρνερ που πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντιέγκο Άλβες.

Η Παλμέιρας έχασε κι εκείνη παίκτη της με τραυματισμό, αφού ο αμυντικός της χαφ, Ντανίλο αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή στο 70′ (πέρασε στην θέση του ο Ντε Πάουλα). Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε η ισοφάριση από την Φλαμένγκο. Ο Γκαμπιρέλ Μπαρμπόσα έκανε την επέλαση από πλάγια αριστερά, άλλαξε την μπάλα με τον ντε Αρασκαέτα και τελείωσε εξαιρετικά τη φάση με υπέροχο διαγώνιο σουτ για το 1-1.

Η Φλαμένγκο συνέχισε να είναι αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ματς και μετά την ισοφάριση. Ο Άμπελ Φερέιρα είδε και τον Ζε Ράφαελ να τραυματίζεται στο 81ο λεπτό και να αποχωρεί, με το παιδί «θαύμα» της ομάδας, τον 19χρονο Γκαμπριέλ Βερόν να παίρνει την θέση του.

Η τεράστια ευκαιρία της Φλαμένγκο για την ολική ανατροπή

Στο 86ο λεπτό λίγο έλειψε η «Μενγκάο» να φέρει… τούμπα το ματς, αλλά το διαγώνιο σουτ του Μικαέλ πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της Παλμέιρας.

Το τραγικό λάθος του Περέιρα και ο «λυτρωτής» Ντεΐβερσον

Στο ξεκίνημα της παράτασης ο νεοεισελθών Ντεΐβερσον θα εκμεταλλευτεί το τραγικό λάθος του Περέιρα, θα βγει απέναντι στον Ντιέγκο Άλβες και θα τον νικήσει για το 2-1 στο 90+5′.

Αφότου πήρε το προβάδισμα η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα συνέχισε να παίζει συντηρητικά αφήνοντας την μπάλα στην Φλαμένγκο και ψάχνοντας την ευκαιρία να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Η «Μενγκάο» έδειξε πως δεν είχε άλλες δυνάμεις, ψυχικές και σωματικές, για να φτάσει στην ισοφάριση και απόδειξη αυτού είναι πως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει παρά μόνο μία καλή φάση στο 117′, με το πλασέ του Πέδρο από τα όρια της μεγάλης περιοχής που πέρασε άουτ, «αποδεχόμενη» ουσιαστικά την ήττα της με 2-1 από την Παλμέιρας, που κατέκτησε το τρόπαιο για δεύτερη συνεχόμενη φορά και τρίτη συνολικά.

Παλμέιρας (πρ. Άμπελ Φερέιρα): Γουίβερτον, Γκόμεζ, Λουάν, Μαϊκέ, Πικέρες (113′ Φελίπε Μέλο), Ντανίλο (70′ Ντε Πάουλα), Ντουντού (77′ Ριμπέιρο), Βέιγκα (91′ Ντέιβερσον), Ζε Ράφαελ (81′ Γκαμπριέλ Βερόν), Γκουστάβο Σκάρπα, Ρόνι

Φλαμένγκο (πρ. Πορταλούπι Ρενάτο): Άλβες, Κάιο, Νταβίντ Λουίζ, Ίσλα (78′ Ματεουζίνιο), Φιλίπε Λουίς (32′ Ρενέ), Αράο, Περέιρα (111′ Πέντρο), Ντε Αρασκαέτα (111′ Βιτίνιο), Ριμπέιρο (63′ Μίκαελ), Μπρούνο Ενρίκε (91′ Κένεντι), Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα