ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ19: Κυριόπουλος και Καλοσκάμης οδήγησαν το «τριφύλλι» στην τρίτη σερί του νίκη

Οι «πράσινοι» επικράτησαν εύκολα με 2-0 εντός έδρας της ομάδας του Αγρινίου, έφτασαν τις τρεις συνεχόμενες νίκες και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε το Σάββατο (27/11) με 2-0 τον Παναιτωλικό στο «Γ.Καλαφάτης» για την 11η αγωνιστική της Super League K19 επεκτείνοντας το σερί που έχει ξεκινήσει στις τρεις νίκες.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι δημιουργώντας τις πρώτες τους δύο ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, πρώτα με τον Ζαφείρη στο 2ο λεπτό που το σουτ του απέκρουσε ο Ραγιάς κι έπειτα με τον Φρόκου στο 10ο λεπτό που σούταρε άουτ. Ωστόσο, το πρώτο γκολ του «τριφυλλιού» ήρθε μόλις ένα λεπτό μετά, όταν ο Βολάκης συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Παυλάκη, ο οποίος έβγαλε την ασίστ στον Κυριόπουλο, που τελείωσε ιδανική τη φάση ανοίγοντας το σκορ για το Παναθηναϊκό.

Ακολούθησαν άλλες δύο χαμένες ευκαιρίες από τους Κυριόπουλο και Παυλάκη, οι οποίες δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Όμως, αυτό ήρθε, και μάλιστα για δεύτερη φορά, στο 20ο λεπτό, όταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ, Κυριόπουλος έβγαλε μία εξαιρετική κάθετη πάσα στον Καλοσκάμη που σκόραρε διαμορφώνοντας το 2-0. Οι «πράσινοι» δεν έμειναν εκεί και προσπαθήσαν βρουν κι ένα τρίτο τέρμα προτού ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, όμως τα σουτ του Κυριόπουλου (32′) και Παυλάκη (33′) δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός κατέβασε στροφές, διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα κι έφτασε έτσι σε μία εύκολη επικράτηση με 2-0 απέναντι στον Παναιτωλικό. Μάλιστα, έφτασε κοντά και σ’ ένα τρίτο τέρμα στο 90ο λεπτό, όμως το τετ α τετ του Νταμπίζα έδιωξε σε κόρνερ ο Ραγιάς.

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Ζαφείρης (85′ Τσεβάς), Παυλάκης, Κολόμπο, Προδρομίτης, Λιατίφης (87′ Πιτσώτης), Κυριόπουλος (85′ Τσιάβος), Φρόκου, Μπιλάλ (70′ Νταμπίζας), Καλοσκάμης, Βολάκης (70′ Συμεωνίδης).

Παναιτωλικός: Ράγιας, Σοφιανόπουλος, Κουνάβας, Αναστασόπουλος, Λαζαρίδης, Σοροβός, Νταβάνος, Δήμος, Κόκα, Παπανικολόπουλος, Τρομπούκης.