ΛΕΣΤΕΡ - ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ 4-2: Την χόρεψαν στο χιόνι Βάρντι και Μάντισον

Στις νίκες επέστρεψε η Λέστερ, με τις «αλεπούδες» να έχουν σε τρομακτική κατάσταση τους Βάρντι και Μάντισον, κερδίζοντας την Γουότφορντ με 4-2 στο «King Power».

Τζέιμι Βάρντι και Τζέιμς Μάντισον, μέτρησαν 3 γκολ και 2 ασίστ στην «μεγάλη» νίκη της Λέστερ απέναντι στην Γουότφορντ με 4-2, με τις «αλεπούδες» να παίρνουν το πρώτο τους τρίποντο μετά από 3 αναμετρήσεις στην Premier League.

Ο Βάρντι… ζέσταινε τα παγωμένα δίχτυα

Λέστερ και Γουότφορντ ερχόντουσαν από σαφώς διαφορετική αφετηρία καθώς οι γηπεδούχοι αγνοούσαν τη νίκη στα τελευταία 3 παιχνίδια της Premier, ενώ η Γουότφορντ ερχόταν από τον… άθλο απέναντι στην Γιουνάιτεντ και τη νίκη με 4-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να δείχνουν ισοδύναμες στον αγώνα, βγάζοντας αρκετές φάσεις, με τις «αλεπούδες» όμως να είναι πιο κυνικές με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιμι Βάρντι.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ από νωρίς με τον Μάντισον, μετά από ασίστ του Έβανς, κάνοντας το 0-1 στο 16’. Η απάντηση της Γουότφορντ ήρθε σε λιγότερο από 15’ λεπτά και συγκεκριμένα στο 30’ με τον Κίνγκ να ευστοχεί από τα 11 βήματα.

Η Λέστερ όμως δεν πτοήθηκε και με τον Τζέιμι Βάρντι να χτυπάει 2 φορές σε 8 λεπτά, κατάφερε να γύρει ξανά την πλάστιγγα υπέρ της, καθώς ο Άγγλος γκολτζής με γκολ στο 34 και 42 ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1, με το οποίο πήγαν και οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Προσπάθησε για την ανατροπή αλλά ο Λούκμαν της έκοψε τα πόδια

Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκε και το δεύτερο μέρος, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και την Γουότφορντ να δείχνει καλύτερη στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και να καταφέρνει να μειώσει στο 61’ με τον Ντένις.

Οι «σφήκες» συνέχισαν στον ίδιο υψηλό ρυθμό και μετά το γκολ, θέλοντας να έρθει η ισοφάριση, ο Αντεμόλα Λούκμαν όμως έβαλε στοπ στα όνειρά τους, καθώς στο 68’, ανέβασε ξανά τη διαφορά στα 2 γκολ, κάνοντας το 4-2. Από εκείνη τη στιγμή και μετά η Λέστερ, έγινε ξανά το αφεντικό της αναμέτρησης ψάχνοντας και 5ο γκολ. Το οποίο παρότι δεν ήρθε, οι «αλεπούδες» δεν αγχώθηκαν και κατάφεραν να πάρουν ένα ακόμη τρίποντο.

Λέστερ (4-2-3-1): Σμάιχελ, Καστάνιε, Έβανς, Σογιουντσουκ, Τομάς, Σουμαρέ, Εντίντι, Λούκμαν (75′ Ολμπράιτον), Μπάρνς, Μάντισον (88′ Ντέσμπουρι-Χολ), Βάρντι

Γουότφορντ (4-1-4-1): Μπάχμαν, Κίκο, Κάθκαρτ, Τρόστ-Έκονγκ, Μασίνα, Λούζα (46′ Πέδρο), Κούτσο, Κλέβερλι (46′ Τουφάν), Σισοκό, Κίνγκ, Ντένις (71′ Φλέτσερ)