ΑΕΚ-ΚΗΦΙΣΙΑ 4-0: Μπαλάρα και πρόκριση από τώρα (highlights)

Επίδειξη δύναμης από την ΑΕΚ και θριαμβευτικό δεύτερο ημίχρονο με τέσσερα γκολ και εξασφάλιση της πρόκρισης

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου βρίσκεται από απόψε η ΑΕΚ. Εχοντας καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, όπου σκόραρε τέσσερις φορές και είχε ακόμα πολλές ευκαιρίες, η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0 της Κηφισιάς και εξασφάλισε την πρόκριση της.

Ο Γιαννίκης εμφάνισε μια εντελώς διαφορετική ΑΕΚ συγκριτικά με την ομάδα που πέρασε νικηφόρα το Σαββατόβραδο από τα Ιωάννινα. Είναι χαρακτηριστικό, πως από τους 11 που ξεκίνησαν κόντρα στην Κηφισιά, δεν υπήρχε κανείς που να ήταν βασικός απέναντι στον ΠΑΣ.

Οαση τα μπακ

Ηταν μοιραίο, όση και εάν είναι η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων, πως δεν υπήρχε καμία αίσθηση συνοχής μεταξύ των «κιτρινόμαυρων». Παίκτες που δεν είχαν παίξει μαζί ούτε σε δίτερμα, με περιορισμένο χρόνο συμμετοχής ή προερχόμενοι από τραυματισμό, δεν μπορούσαν να βρεθούν εύκολα.

Βέβαια, η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό. Στα θετικά στοιχεία, ήταν η εξαιρετική παρουσία των δύο ακραίων μπακ, ειδικά του Χατζισαφί, που πήραν πολλές πρωτοβουλίες, ενώ στα αρνητικά περιλαμβάνονται οι εξεζητημένες προσπάθειες στο τελείωμα των φάσεων.

Αλλο παιχνίδι

Τα όποια σύννεφα είχαν συγκεντρωθεί στο ΟΑΚΑ από το στείρο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, διαλύθηκαν νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο. Η ΑΕΚ βρήκε δύο γρήγορα γκολ από τους Ανσαριφάρντ και Σβάρνα, επί της ουσίας «καθάρισε» την πρόκριση και άρχισε να παίζει πολύ πιο άνετα μέσα στο γήπεδο.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν αρκετές φάσεις ακόμα, αλλά και «πονοκέφαλο» με τον τραυματισμό του Λιβάι που αποχώρησε έπειτα από δυνατό χτύπημα του Παπασάββα. Ο Τάνκοβιτς εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια στην άμυνα της Κηφισιάς και τριπλασίασε τα γκολ της ΑΕΚ έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Γέβτιτς.

Το «κερασάκι» στην τούρτα, με το πιο όμορφο γκολ που προέκυψε έπειτα από υπέροχη ομαδική προσπάθεια και πολλές γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, ήρθε από τον Χατζισαφί, με τον Γέβτιτς να μοιράζει ακόμα μια τελική πάσα.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σάκχοφ, Λε Ταλέκ (70’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (64’ Αμραμπατ), Γέβτιτς (80’ Μοχαμάντι), Τάνκοβιτς (70’ Αραούχο), Ανσαριφάρντ (80’ Κοσίδης)

Κηφισιά: Μιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61’ Τζέλης), Πρίτσας (46’ Ντοριβάλ), Καλλέργης (61’ Κρητικός), Παπασάββας (82’ Παπαγγελής), Τετέι (73’ Αγγελόπουλος), Γιαννιτσάνης