LIGUE 1: Νίκησε τη Ανζέ και την προσπέρασε στην βαθμολογία η Μονακό - Πεντάρα του Στρασμπούργκ στην Μπορντό

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Πριγκιπάτου που επικράτησε με 3-1 στην έδρα της Ανζέ ενώ το Στρασμπούργκ διέσυρε με 5-2 την Μπορντό που έμεινε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η Μονακό επικράτησε με 3-1 της Ανζέ εκτός έδρας προσπερνώντας την στην βαθμολογία και επιστρέφοντας στις νίκες. Το σκορ για τους Μονεγάσκους άνοιξε ο Μποαντού, με τον Ντιόπ να διπλασιάζει τα τέρματά της ομάδας του λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος (45′). Η Ανζέ μείωσε με αυτογκόλ του Νίμπελ στο 55ο λεπτό. Όμως, ο Ντισασί με τέρμα που σημείωσε στο 73′ κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του Πριγκιπάτο με 3-1.

Η Στρασμπούργκ έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Μπορντό κερδίζοντας με 5-3. Οι «Γιρονδίνοι» ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με τον Χουάνγκ, όμως μετά ακολούθησαν τρία γκολ για την Στρασμπούργκ μέχρι το ημίχρονο. Πρώτα, ο Τόμασον στο 22′, έπειτα ο Γκαμεϊρό με πέναλτι στο 43′ και τέλος ο Αζόρκε στο 45+1′. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Λίεναρντ έκανε το 4-1 σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη των γηπεδούχων. Ο Έλις μείωσε στο 57ο λεπτό σε 4-2, ενώ ο Αζόρκε σκόραρε και πάλι στο 65ο λεπτό διαμορφώντας το τελικό 5-2.

Η Μονπελιέ επανήλθε στον δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων με την νίκη που πήρε στην έδρα της Μετς με 3-1. Ο Σαβανιέρ έκανε το 0-1 στο 36′ και ο Μαβιντιντί σκόραρε για το 0-2 στο 45+1′. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γουαχί έκανε το 3-0 στο 48′ με την Μετς να καταφέρνει απλώς να μειώσει σε 1-3 με τον Ντε Πρεβίγι στο 70ο λεπτό και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έχασαν τον Εντοράμ με τραυματισμό στο 32ο λεπτό (στην θέση του μπήκε ο Τραορέ).

Την χαρά της νίκης γεύτηκε μετά από τρεις σερί ήττες η Τρουά, που νίκησε με 2-0 την Λοριάν. Ο Ντινγκομέ σέρβιρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, πρώτα στον Ριπάρτ στο 7ο λεπτό και έπειτα στον Κουαμέ στο 34ο λεπτό. Έτσι, οι γηπεδούχοι βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Μπρέστ επικράτησε με 1-0 της Σεντ Ετιέν χάρη σε τέρμα που σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Φεβρ στο 64ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τις πέντε συνεχόμενες νίκες και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.