LIGUE 1: Η Λιλ πέτυχε τεράστια διπλό στην έδρα της Ρεν - «Ξέρανε» τη Ρεμς η Λιόν

Οι περσινοί πρωταθλητές Γαλλίας επέστρεψαν στις νίκες παίρνοντας μεγάλο διπλό στην έδρα της Ρεν με 2-1 ενώ η Ρεμς απέδρασε από την έδρα της Λιόν με 2-1.

Η Λιλ θυμήθηκε τον περσινό καλό εαυτό της και πέρασε από την έδρα της «καυτής» φέτος Ρεν με 2-1. Οι «Λιλουά» πέτυχαν δύο τέρματα στο πρώτο μέρος του αγώνα με τους Τσέκα (31′) και Ρενάτο Σάντσες (45′). Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν απλώς να μειώσουν σε 1-2 με το γκολ του Μπουριγκό στο 85ο λεπτό. Να σημειωθεί ότι η Ρεν δεν είχε τον προπονητή της, Μπρούνο Γκενεσιό στον πάγκο από το 82ο λεπτό και έπειτα λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας που δέχθηκε με αποτέλεσμα την αποβολή του.

Η Ρεμς επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Λιόν, βυθίζοντάς την ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία (έφτασε στην 10η θέση). Ο Φαές άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό, με τον Καρλ Τοκό Εκαμπί να ισοφαρίζει για τους «Λιονέ» δέκα λεπτά αργότερα. Όμως, η Ρεμς φυλούσε το καλύτερο για το τέλος με τον Εκιτίκε να της δίνει τη νίκη στο 90+2′. Στον πάγκο έμεινε ο Τάσος Δώνης για τους νικητές.

Η Μαρσέιγ πέρασε από την έδρα της Ναντ με 1-0 με το γκολ του Γκέρσον στο 30ο λεπτο. Οι γηπεδούχοι αγωνίζοταν με δέκα παίκτες από το 32ο λεπτό λόγω αποβολής του Παλουά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, πράγμα που τους δυσκόλεψε αρκετά τη… ζωή στο παιχνίδι δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην Μαρσέιγ, που έκανε κυριαρχική εμφάνιση εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Νέο στραβοπάτημα για την Λανς, που έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Κλερμόν. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με αυτογκόλ του Γκαστιέν στο 12ο λεπτό, αλλά η Κλερμόν ισοφάρισε πριν βγει το ημίχρονο (42′) με τον Μαγκνίν. Ο Φοφανά έδωσε ξανά προβάδισμα στην Λανς στο 47ο λεπτό, αλλά ο Μπαγιό έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια στο 65ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.