ATΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΜΑΓΙΟΡΚΑ 1-2: Ο Λι ξέρανε στις καθυστερήσεις τους «ροχιμπλάνκος»

Τεράστιο σοκ βίωσε η άτολμη Ατλέτικο Μαδρίτης, αφού η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε αν και προηγήθηκε, τελικά ηττήθηκε με ανατροπή από την Μαγιόρκα, με το γκολ για τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνει στο 90+1′ ο Λι.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης εμφανίστηκε σε ένα ακόμη παιχνίδι άοσμη και άτολμη, χωρίς ξεκάθαρο προσανατολισμό και τελικά υπέπεσε σε γκέλα και μάλιστα με σοκαριστικό τρόπο, αφού βίωσε την ήττα και μάλισταμε ανατροπή, με το νικητήριο γκολ για τη Μαγιόρκα να πετυχαίνει ο Λι με στο 90+1′.

Ίδια και απαράλλαχτη η Ατλέτικο

Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος και για τις δύο ομάδες. Κακό ποδόσφαιρο με αρκετά κλειστές άμυνες και την Ατλέτικο Μαδρίτης να μην έχει ούτε σουτ στην εστία σε 45′ λεπτά. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε είχε ακριβώς την ίδια εικόνα όπως ακριβώς και στα υπόλοιπα παιχνίδια στην La Liga, με την Μαγιόρκα να μην αισθάνεται απολύτως καμία απειλή.

Ίσα ίσα που οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ και να παγώσουν το Wanda Metropolitano και δημιούργησαν τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Αλλαγμένη στο δεύτερο μέρος

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μπήκε ανεβασμένη στο δεύτερο μέρος και με σκοπό να ρισκάρει λίγο περισσότερο ώστε να βρει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Άρχισε να κάνει ευκαιρίες πήρε τα ηνία του ματς και την κατοχή. Τελικά κατάφερε να βρει το τέρμα που θα ξεκλείδωνε το ματς, με τον Ματέρους Κούνια να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή μετά από ωραία ενέργεια του Κορέα και να κάνει το 1-0 στο 68′.

Δεν το τελείωσε και το πλήρωσε

Η Ατλέτικο δεν τελείωσε το ματς με ένα δεύτερο γκολ αν και είχε τις ευκαιρίες και τελικά το πλήρωσε. Η Μαγιόρκα δεν το παράτησε και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με το γκολ του Ρούσο στο 80′. Και σαν να μην έφτανε αυτό στις καθυστερήσεις του αγώνα, καθώς η Ατλέτικο πίεζε για να σκοράρει και δεύτερο τέρμα τελικά δέχθηκε την «σφαλιάρα». Είχε βγει όλη μπροστά και τελικά σε μια αντεπίθεση η Μαγιόρκα πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Λι στο 90+1′ ξεραίνοντας την ομάδα του Τσόλο που έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στη δεύτερη θέση της La Liga και να πλησιάσει την συμπολίτισσα Ρεάλ.

Eνδεκάδες:

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Φελίπε, Λόντι, Σάβιτς(11′ Ερμόσο), Γιορέντε, Γκοντογκμιά, Ντε Πολ, Κόκε, Κορέα, Κούνια, Γκριεζμάν

Μαγιόρκα: Ρέινα, Μαφέο, Ρούσο, Βάλιεντ, Κόστα, Μπαμπά, Ρουίθ, Λι, Σάντσεθ, Ροντρίγκες, Πρατς