ΛΙΝΤΣ - ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ 2-2: Ο Μπάμφορντ «χάλασε» το διπλό των «μελισσών» στο 95' (vid)

Ο Άγγλος σέντερ φορ έσωσε τα «παγώνια» και στέρησε ταυτόχρονα στην ομάδα του Τόμας Φρανκ την επιστροφή στις νίκες.

Η Μπρέντφορντ έφτασε κοντά σε μεγάλο διπλό στην έδρα της Λιντς, αλλά ο Πάτρικ Μπάμφορντ σκόραρε στο 95ο λεπτό και έσωσε την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα από την ήττα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 για την 15η αγωνιστική της Premier League.

Τα «παγώνια» είδαν την τύχη να μην είναι με το μέρος του νωρίς στο παιχνίδι, αφού έχασαν τον Λίαμ Κούπερ με τραυματισμό μόλις στο 15ο λεπτό, με τον Τζακ Χάρισον να τον αντικαθιστά. Παρ’ όλα αυτά ήταν η ομάδα που προηγήθηκε χάρη στο γκολ του Τάιλερ Ρόμπερτς στο 27ο λεπτό από ασίστ του Ραφίνια.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Τόμας Φρανκ έβγαλε αντίδραση και μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Σάντον Μπαπτίστ ισοφάρισε στο 54ο λεπτό, με τον Σέρχι Κάνος να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα των «μελισσών» και να ολοκληρώνει την ανατροπή τους.

Η Λιντς, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Πάτρικ Μπάμφορντ έδωσε τη λύση στην τελευταία φάση του αγώνα ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 95ο λεπτό.

Έτσι, η Μπρέντφορντ ανέβηκε στην 11η θέση με 17 βαθμούς ενώ η Λιντς έμεινε στην 14η με 16 βαθμούς.

Λιντς (πρ. Μαρσέλο Μπιέλσα): Μεσλιέρ, Λιορέντε, Κούπερ (15′ Χάρισον), Άιλινγκ, Φίρπο (68′ Μπάμφορντ), Φίλιπς (55′ Κλιχ), Φορσό, Ντάλας, Ραφίνια, Τζέιμς, Ρόμπερτς

Μπρέντφορντ (πρ. Τόμας Φρανκ): Φερνάντες, Γκούντι, Γιάνσον, Πίνοκ, Ράσμουνσεν, Χένρι, Μπαπτίστ (69′ Ονιέκα), Νόργκααρντ, Γιάνελτ (90′ Γιένσεν), Εμπουεμό, Κάνος (72′ Γουισά)