LIGUE 1: Τεράστιο διπλό της Στρασμπούργκ στη Νίκαια - Ισοπαλία για Μπορντό και Λιόν (βαθμολογία)

Η Στρασμπούργκ πέτυχε τεράστια νίκη στην έδρα της Νις με 3-0 ενώ η Μπορντό και η Λιόν αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2.

Η Στρασμπούργκ πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό με 3-0 κόντρα στην Νις φτάνοντας τις δύο σερί νίκες και ταυτόχρονα μία «ανάσα» από τις πέντε πρώτες θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν άνοιξε το σκορ με τον Αζόρκε στο 21ο λεπτό, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ντιαλό στο 81′ και έφτασε στο τελικό 3-0 με τον Τόμασον να σκοράρει στο 84ο λεπτό.

Νις (πρ. Κριστόφ Γκαλτιέ): Μπενίτες, Τοντιμπό, Ντανίλιουκ, Λοτομπά, Μπαρντ, Ροσάριο, Λεμινά, Στενγκς, Κλάιφερτ, Ντόλμπεργκ, Ντελόρτ

Στρασμπούργκ (πρ. Ζουλιέν Στεφάν): Σελς, Περίν, Νιαμσί, Ντζικού, Γκιλμπέρτ, Κακί, Τόμασον, Μπελεγκάρντ, Σισοκό, Ντιαλό, Αζόρκε

Η Λιόν έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Μπορντό βοηθώντας την ιστορική γαλλική ομάδα να ξεφύγει από την ζώνη του υποβιβασμού με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Ντενάγιερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 29ο λεπτό, με τον Γκούστο να σκοράρει σε λάθος εστίας και να ισοφαρίζει άθελά του σε 1-1 για την Μπορντό.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μέντες σκόραρε για την Λιόν και της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα με 2-1.

Να σημειωθεί πως οι «Λιονέ» πριν λήξει το πρώτο μέρος του αγώνα έχασαν τον Βέλγο σκόρερ του πρώτου τους τέρματος με τραυματισμό, με τον Ντα Σίλβα να περνάει στην θέση του.

Οι «Γιρονδίνοι» δεν τα παράτησαν. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Έλις σκόραρε και ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 στο 58′ διαμορφώντας το τελικό αποτέλεσμα.

Μπορντό (πρ. Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Κοστίλ, Μεξέρ, Γκρέγκερσεν, Κουατένγκ, Μάγνκας, Λακού (70′ Φρανσέρτζιο), Ονάνα, Έλις (87′ Μπριάντ), Ουντέν (76′ Ντλιροσούν), Αντλί (70′ Πεμπελέ), Χουάνγκ (77′ Νιάνγκ)

Ολιμπίκ Λιόν (πρ. Πέτερ Μποζ): Λόπες, Ντεναγιέρ (44′ Ντα Σίλβα), Μπόατενγκ (76′ Κακερέ), Λουκεμπά, Γκούστο, Έμερσον (76′ Τοκό Εκαμπί), Μέντες, Γκιμαράες, Σακίρι (66′ Ντεμπελέ), Αουάρ, Πακετά