EURO 2020: «Χρυσό» βαθμό πήρε η Γερμανία από την Ουγγαρία, περνώντας στην επόμενη φάση

Ισόπαλο, με σκορ 2-2, έληξε το παιχνίδι Γερμανία – Ουγγαρία στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του 6ου ομίλου για το EURO 2020.

Στο βροχερό Μόναχο, Γερμανία και Ουγγαρία ήρθαν ισόπαλες, 2-2, μοιράζοντας από ένα βαθμό η κάθε μία, με τους τυπικά γηπεδούχους να χαμογελούν στον τέλος περνώντας στην επόμενη φάση. Τα γκολ πέτυχαν οι Ζάλαϊ, Σάφερ για την Ουγγαρία, ενώ για τη Γερμανία οι Χάβερτζ και Γκορέτσκα ήταν οι σκόρερς.

Ο αγώνας:

Οι Μαγυάροι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, θέλοντας να κάνουν την έκπληξη στην αναμέτρηση. Αν και απειλήθηκαν πολύ νωρίς, με το σουτ του Κίμιχ να σταματιέται από τον Γκουλάτσι δεν πτοείθηκαν και ένα λεπτό μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου άνοιξαν το σκορ, με εξαιρετική κεφαλιά του Άνταμ Ζάλαϊ.

Το γρήγορο γκολ αφύπνισε του Γερμανούς, οι οποίοι ξεκίνησαν να σφυροκοπούν τους Ούγγρους, χάνοντας την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 21′, αρχικά το δοκάρι σε κεφαλιά του Χούμελς και στη συνέχεια ο Γκουλάτσι σε σουτ του Γκίντερ, αρνήθηκαν την ισοφάριση στα «πάντσερ» που όσο περνούσε η ώρα γίνονταν όλο και πιο πιεστικά.

Η πίεση στο πρώτο ημίχρονο δεν απέφερε καρπούς, με τους Ούγγρους ν’ αντέχουν τα συνεχή «χτυπήματα» της ομάδας του Λεβ και να κατευθύνονται στα αποδυτήρια με το προβάδισμα και το… όνειρο για πρόκριση στην επόμενη φάση του EURO 2020.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν παρόμοιο με το τέλος του πρώτου. Οι Γερμανοί έκαναν ό,τι μπορούσαν για να ισοφαρίσουν, με τους Ούγγρους να αντιστέκονται σθεναρά. Η λύση ήρθε εν τέλει για τους Γερμανούς, στο 66ο λεπτό, όταν ο Κάι Χάβερτζ με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Βέβαια, η χαρά τη ισοφάρισης κράτησε για λίγο καθώς η ομάδα του Ρόσι, δύο λεπτά αργότερα, πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Σάφερ να εκμεταλλεύεται την κακή έξοδο του Νόιερ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Όντας πάλι πίσω στο σκορ, οι Γερμανοί πίεσαν εκ νέου την ούγγρικη άμυνα για νέα ισοφάριση. Λίγα λεπτά, πριν τη συμπληρωση των 90, ο Γκορέτσκα με εκπληκτικό σουτ κέρδισε τον πολύ καλό Γκουλάτσι και διαμόρφωσε το 2-2 για τη χώρα του. Τα τελετυταία λεπτά της αναμέτρησης δεν έφεραν άλλη μετατροπή στο σκορ, με το 2-2 να μένει ως έχει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Οι ενδεκάδες:

Γερμανία (Γ. Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς, Ρούντιγκερ, Κρόος, Γκουντογκάν, Κίμιχ, Γκοσένς, Χάβερτς, Σανέ, Γκνάμπρι

Ουγγαρία (Μ. Ρόσι): Γκουλάτσι, Μπότκα, Ατ. Σαλάι, Νέγκο, Όρμπαν, Φιόλα, Νάγκι, Σάφερ, Κλάινσχαϊσλερ, Ρ.Ζάλαϊ, Αντ. Ζάλαϊ