COPA AMERICA: Νίκη για Βραζιλία, έσωσε την παρτίδα το Περού

Με γκολ στο 100ό λεπτό ολοκλήρωσε την ανατροπή η «σελεσάο» και πήρε την πρόκρισή για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κεφάλι στην κούρσα για την πρόκριση πήρε και το Περού μετά την ισοπαλία με 2-2 κόντρα στο Εκουαδόρ.

Βραζιλία-Κολομβία 2-1

Αγώνας με τα όλα του, ένα ντέρμπι της Λατινικής Αμερικής που δεν του έλειψε τίποτα. Η Κολομβία ξεκίνησε πιο δυνατά, και με ένα πανέμορφο ψαλιδάκι του Ντίαζ στο 10ο λεπτό πήρε το προβάδισμα απέναντι στην Βραζιλία.

Η συνέχεια βρήκε τη Βραζιλία να πιέζει για την ισοφάριση και την Κολομβία να αμύνεται σθεναρά, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι και το 77ο λεπτό και το 1-1 της «σελεσάο». Φάση που σήκωσε αντιδράσεις, καθώς η μπάλα από την πάσα του Νειμάρ, βρήκε τον διαιτητή, άλλαξε πορεία και αντί να σταματήσει το παιχνίδι όπως περίμεναν και οι ίδιοι οι Κολομβιανοί, η επίθεση συνεχίστηκε και ο Φιρμίνο ισοφάρισε. Παρά τις διαμαρτυρίες και τον έλεγχο του «var» το γκολ μέτρησε κανονικά.

Την ανατροπή, για τη Βραζιλία, ολοκλήρωσε στο 90+10 με κεφαλιά ο Κασεμίρο.

Βραζιλία (Τίτε): Βέβερτον, Σάντρο (62′ Λόντι), Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Ριζάρλισον (77′ Μπαρμπόσα), Φρεντ (68′ Πακετά), Κασεμίρο, Έβερτον Ριμπέιρο( 46′ Φιρμίνο), Νεϊμάρ, Γκαμπριέλ Ζεσούς (77′ Έβερτον Σεμπολίνια)

Κολομβία (Ρουέδα): Οσπίνα, Μουνιός, Μίνα, Σάντσες, Τεσίγιο, Κουαδράδο, Μπάριος, Ουρίμπε, Ντίας (90′ Μουρίγιο), Σάντος Μπορέ (64′ Κέλαρ), Ζαπάτα (64′ Μπόρχα)

Εκουαδόρ-Περού 2-2

Κοντά στη νίκη-πρόκριση βρέθηκε το Εκουαδόρ κόντρα στο Περού, καθώς προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, παρ’ όλα αυτά το Περού έβγαλε τη γνωστή του μαχητικότητα στο δεύτερο ημίχρονο, και με δύο γκολ σε πέντε λεπτά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Το Εκουαδόρ συνέχισε να πιέζει, είχε τις ευκαιρίες του αλλά δεν απέδωσαν καρπούς, το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος, έτσι το Περού πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στο δρόμο προς την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Εκουαδόρ (Άλφαρο): Γκαλίντες, Εστουπινιάν, Χινκάπ, Αρμπολέδα, Άνχελο Πρεσιάδο, Άιρτον (90′ Μαρτίνες) Πρεσιάδο, Καϊσέδο, Μέντες (81′ Νομπόα), Φράνκο (82′ Καϊσέδο, Ντίας (64΄Μένα), Καμπάνα (64′ Εστραδά)

Περού (Γκαρέκα): Καλέσκε, Κόρζο, Ράμος, Τράουκο, Τάπια, Γιοτούν (90′ Ιμπέρικο), Καρίγιο, Πένια (78′ Καρταγκένια), Κουέβα (86′ Αραούχο), Λαπάντουλα (78′ Ορμένιο)