ΝΑΝΤ - ΛΑΝΣ 3-2: Εκπληκτική ανατροπή για τα «Κανιαρίνια» με Μουανί και Σιμόν

Η Ναντ με τρομερό comeback επικράτησε με 3-2 της Λανς και έφτασε τις δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Η Ναντ κέρδισε την Λανς με 3-2 σε αγώνα για την 18η αγωνιστική της Ligue 1, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από το 0-2 σημειώνοντας και τα τρία τους τέρματα στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 μόλις στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με τον Νταβίντ Κόστα να σημειώνει το πρώτο τέρμα στο 7ο λεπτό και’ Βαρ τον ίδιο παίκτη να βγάζει την ασίστ στον Καλιμουεντό στο 14′ για το 2-0.

Η αντίδραση από την Ναντ ήρθε στο δεύτερο μέρος, όταν ο Κόλο Μουανί ανέλαβε δράση σκοράροντας δύο τέρματα στο 49ο και 57ο λεπτό αντίστοιχα.

Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα εκεί που ήρθε ο Σιμόν σαν από μηχανής Θεός για τα «καναρίνια» και με τέρμα που σημείωσε στο 90ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, η Νάντ με την δεύτερη σερί αυτή νίκη ανέβηκε στην 10η θέση με 25 βαθμούς προσπερνώντας Λιλ και Μπρεστ ενώ η Λανς παρέμεινε στις ευρωπαϊκές θέσεις παρά την ήττα της.

Ενδεκάδα:

Ναντ (πρ. Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόντ, Καστελέτο, Παλουά, Φάμπιο, Μέρλιν (90+3′ Κοκό), Ζιροτό, Κιπριέν (70′ Μουτουσαμί), Τσιριβέλα, Γκέμπελς (70′ Σιμόν), Μπλας, Κόλο Μουάνι (90+3′ Άπια)

Λανς (πρ. Φρανκ Χαϊσέ): Λεκά (46′ Φαρινές), Γκραντίτ, Ντάνσο, Μεντίνα, Χαϊντάρα (90+2′ Μπολί), Φρανκόφσκι, Καχουζάκ, Φοφανά, Σοτοκά (90+2′ Βαράν), Κόστα (75′ Ζεάν), Καλιμουεντό (75′ Γκαναγκό)