ΝΟΡΙΤΣ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 0-1: Calma! Ρονάλντο και... Ντε Χέα είναι εδώ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ… απέδρασε από την έδρα της Νόριτς με 1-0, μετά από πέναλτι-γκολ του Ρονάλντο που ήταν «φάντασμα» σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν ένας εκ των χειρότερων παικτών του γηπέδου για 75 λεπτά, όμως στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος έγινε και πάλι ο λυτρωτής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε 1-0 στην έδρα της Νόριτς. Συνεχίζει να κερδίζει με τον Ραλφ Ράνγκνικ, παρότι είχε πολύ κακό απόγευμα η Γιουνάιτεντ, με τον Γιαννούλη να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο για τα «καναρίνια», έχοντας πολύ καλή απόδοση.

Κάκιστο ημίχρονο με κορυφαίο τον Κρουλ

Με τον ερχομό του Ραλφ Ράνγκνικ η Μάντσεστερ Γιυονάιτεντ είχε δείξει τη διάθεση να πιέσει ψηλά για να δημιουργήσει έτσι προβλήματα στις αντίπαλες άμυνες, κάτι που για ένα ημίχρονο δεν έκανε καθόλου. Η Νόριτς τελικά παρατάχθηκε με τετράδα στην άμυνα και τον Γιαννούλη αριστερά και δεν απειλήθηκε πέραν από τη στατική φάση του Τέλες, που έστειλε την μπάλα απευθείας στο δοκάρι στο 14′, από εκτέλεση φάουλ.

Τα «καναρίνια» ήταν αναγκασμένα να ψάξουν τις στιγμές της στην κόντρα, αλλά αμυντικά ήταν αρκετά συμπαγείς, χωρίς να επιτρέψουν στη Γιουνάιτεντ να βρει χώρους. Μάλιστα οι φίλαθλοι της ομάδας έκαναν «αχ» όταν είδαν τον Πούκι να μην μπορεί να κοντρολάρει την μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής στο 29′, ενώ βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ!

Ο Κρουλ κράτησε το μηδέν σε δύο στιγμές οδεύοντας προς το φινάλε του ημιχρόνου. Αρχικά στο 37′, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των «διαβόλων». Ο Ρονάλντο πήρε την κάθετη του ΜακΤόμινεϊ, αλλά άργησε να πλασάρει και όταν το έκανε με το αριστερό, σταμάτησε στον Ολλανδό τερματοφύλακα. Στη συνέχεια είχε απάντηση και στη γυριστή κεφαλιά του Μαγκουάιρ στο 45′, με το 0-0 να συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με υπογραφή Ρονάλντο και… Ντε Χέα

Με το που επέστρεψαν οι ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, η Νόριτς ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ στο 57′. Ήταν ξανά ο Πούκι μετά από πολύ ωραία ανάπτυξη, μάζεψε την ασταθή επέμβαση του Λίντελοφ και το σουτ του Φινλανδού εξοστρακίστηκε σε κόρνερ από τον Ντε Χέα.

Ο Ράνγκνικ έψαχνε απεγνωσμένα έναν τρόπο για να βοηθήσει την ομάδα του, βλέποντας τους επιθετικούς του σε πολύ κακό βράδυ. Κάτι τέτοιο ήθελε να πετύχει με την είσοδο του Γκρίνγουντ, αλλά η λύση ήρθε τελικά από το… άτσαλο μαρκάρισμα του Άαρονς. Ο Ρονάλντο μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, για το 0-1 στο 75′.

Δύο λεπτά αργότερα χρειάστηκε μία τρομερή επέμβαση του Ντε Χέα, στην κεφαλιά του Κάμπακ, για να διατηρήσει η ομάδα του Ράνγκνικ το προβάδισμα. Σα να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, στο 82′ ο Γκίλμουρ είχε καθαρή ευκαιρία να σκοράρει από το ύψος της περιοχής, με το σουτ του να βρίσκει στον Μπαγί και να φεύγει κόρνερ.

Ο Ντε Χέα, όντας ξεκάθαρα ο κορυφαίος της Γιουνάιτεντ, ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 91ου λεπτού, σταματώντας ξανά τον Καμπάκ σε εξ’ επαφής κεφαλιά του στο δεύτερο δοκάρι, για να μείνει το τελικό 0-1!

Νόριτς: Κρουλ, Άαρονς, Κάμπακ, Χάνλεϊ (21′ Σόρενσεν), Γιαννούλης, Γκίλμουρ, Ραπ (76′ Λι-Μελού), ΜακΛιν, Σάρτζεντ, Πλακέτα (69′ Κάντγουελ), Πούκι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλό, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέλες, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Σάντσο (67′ Γκρίνγουντ), Μπρούνο Φερνάντεζ (88′ Φαν Ντε Μπεκ), Ράσφορντ, Ρονάλντο