LIGUE 1: Η Μονπελιέ διέλυσε την Μπρεστ - Παρέμεινε τελευταία η Σεντ Ετιέν

Μπήκε στην τετράδα η Μονπελιέ με την 4αρα επί της Μπρεστ ενώ η Σεντ Ετιέν έχασε και από την Ρεμς μένοντας στην τελευταία θέση.

Η Μονπελιέ έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Μπρεστ και μάλιστα εκτός έδρας επικρατώντας με 4-0 για την 18η αγωνιστική της Ligue 1.

Ο Γουαχί άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στην λήξη του πρώτου μέρους (45+1′). Δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Μαβιντιντί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Νταλ’ Όλιο. Στο 60ο λεπτό ο Σαμπιά ανέβασε το δείκτη του σκορ ακόμη περισσότερο κάνοντας το 3-0 και ο Ζερμέν ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της Μονπελιέ στο 85ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Έτσι, η Μονπελιέ ανέβηκε στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος Γαλλίας με 28 βαθμούς προσπερνώντας τις Νις, Λανς, Στρασμπούργκ και Μονακό.

Η Ρεμς επικράτησε με 2-0 της Σεντ Ετιέν χάρη σε γκολ των Τουρέ (με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 23′) και Εμπουκού (89′) . Οι «Στεφανουά» αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το φινάλε του πρώτου μέρους εξαιτίας αποβολή του Μπουανγκά με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Αλλαγή μπήκε στο παιχνίδι ο Τάσος Δώνης για την Ρεμς στο 64ο λεπτό με τον «χρυσό» σκόρερ Τουρέ να του παραχωρεί τη θέση του.

Η ήττα αυτή διατήρησε την Σεντ Ετιέν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας ενώ οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν με το αποτέλεσμα αυτό να ξεμακρύνουν από την επικίνδυνη ζώνη.