ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ - ΜΙΛΑΝ 1-1: Ο Ζλάταν έσωσε τους «ροσονέρι» στις καθυστερήσεις (vids)

Η Μίλαν προβλημάτισε για ένα ακόμη παιχνίδι απέναντι στην Ουντινέζε, όμως ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς με γκολ στις καθυστερήσεις έσωσε τον βαθμό για τους «ροσονέρι».

Η Ουντινέζε βραχυκύκλωσε την Μίλαν για σχεδόν 90′ λεπτά, όμως ο φύλακας άγγελος των «ροσονέρι», Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς πέτυχε το γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα και λύτρωσε την ομάδα του Στέφανο Πιόλι, που πλέον νιώθει την ανάσα από τους διώκτες της.

Έστειλε νωρίς το μήνυμα

Η Ουντινέζε μπήκε από νωρίς δυνατά στο ματς και κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα της Μίλαν. Μάλιστα πήρε το προβάδισμα μετά από κλέψιμο του Αρσλάν στη μεσσαία γραμμή και πάσα στον ανοιχτό χώρο.

Ο πρώτος σκόρερ της Ουντινέζε τη φετινή σεζόν, Μπέτο, πήρε την μπάλα από τον συμπάικτη του και βγήκε απέναντι από τον Μενιάν, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του στο 17′.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και χτυπούσαν στο τρανζίσιον, με τον Ντεολοφέου να εκθέτει την άμυνα της Μίλαν σε αρκετές περιπτώσεις.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι δεν μπορούσε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με την πίεση της Ουντινέζε να αναγκάζει τους παίκτες της Μίλαν σε αβίαστα λάθη.

Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο μέρος

Ο Στέφανο Πιόλι ανακάτεψε την τράπουλα στο δεύτερο 45λεπτο και προσπάθησε να αλλάξει πράγματα και την ροή του αγώνα. Η Μίλαν άρχισε να πιέζει και να γεμίζει την περιοχή με σέντρες και στημένες μπάλες, όλες με προορισμό τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς.

Καμία από αυτές όμως δεν είχε την κατάληξη  που θα ήθελαν οι φιλοξενούμενοι. Λίγο αργότερα η Ουντινέζε είχε την ευκαιρία να τελειώσει μια και καλή το παιχνίδι, με τον Μπέτο να φεύγει για μια ακόμη φορά στην κόντρα απέναντι στον Μενιάν, με το πλασέ του Πορτογάλου όμως να περνά άουτ μετά από ασφυκτική πίεση του Φλορέντσι.

Tην λύτρωσε ο Ζλάταν

Έτσι αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς, το πλήρωσαν, με τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς να σκοράρει στις καθυστερήσεις και να σώζει τον βαθμό για την ομάδα του στη «μάχη» του τίτλου.

Eνδεκάδες:

Ουντινέζε: Σιλβέστρι, Μπεκάο, Νούιτινκ, Πέρεζ, Μολίνα, Μακένγκο, Γουάλας, Αρσλάν, Ουντότζι, Ντεολοφέου, Μπέτο

Μίλαν: Μενιάν, Φλορέντσι, Ερνάντεζ, Ρομανιόλι, Τομόρι, Τονάλι, Μπενασέρ, Μπακαγιόκο, Σλαεμάκερς, Ντίαθ, Κρούνιτς, Ιμπραϊμοβιτς