ΠΑΟΚ - ΛΑΜΙΑ 2-1: «Εμβόλιο» Κούρτιτς στον «άρρωστο» ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος του βορρά έβαλε ξανά δύσκολα στον εαυτό του αλλά αυτή τη φορά βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ανατροπή, στην άδεια Τούμπα

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο, επικρατώντας της Λαμίας με 2-1 και για να το κάνει αυτό, χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, μετά το γκολ του Αραμπούλι, με τους Λύρατζη και Κούρτιτς να σκοράρουν.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Λαμία να ανοίγει το σκορ στην πρώτη της τελική προσπάθεια, που ήρθε στο έβδομο λεπτό. Ένα κλέψιμο της μπάλας από τον Νούνιες – που ελέγχθηκε από το VAR – έφερε την αντεπίθεση της Λαμίας, με τον Μπεχαρεάνο να τροφοδοτεί τον Αραμπούλι και τον τελευταίο να πλασάρει τον Πασχαλάκη για το 0-1. Αμέσως μετά τη… «σφαλιάρα» που δέχθηκε από τη Λαμία, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και η πρώτη χαμένη ευκαιρία ήρθε στο 14’, με τον Γκαραβέλη να διώχνει με δυσκολία μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ζίβκοβιτς. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Δικέφαλος του βορρά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Λύρατζη να ολοκληρώνει την προσπάθεια του Αουγκούστο και με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής να κάνει το 1-1. Όπως και η φάση του γκολ της Λαμίας, έτσι και το γκολ του ΠΑΟΚ ελέγχθηκε από τους VAR με τον Σιδηρόπουλο να ενημερώνεται για την εγκυρότητά του.

Από την ισοφάριση και για ένα 20λεπτο, ο ΠΑΟΚ πίεσε και έψαξε με διαδοχικά γεμίσματα, που ήρθαν είτε σε ροή αγώνα είτε από στατικές φάσεις, το γκολ της ανατροπής. Η μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε από τον Μουργκ, με τον Αυστριακό να βλέπει τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι, σε εκτέλεση φάουλ στο 31’. Η Λαμία κατάφερε να ισορροπήσει και να πάρει ανάσες μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την πρώτη τελική να έρχεται από τον Ρόμανιτς στο 52’. Ο Δικέφαλος του βορρά απείλησε για πρώτη φορά στο 58’, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει την κεφαλιά του Αουγκούστο.

Στο 64’, ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ της ανατροπής με τον Γιάσμιν Κούρτιτς να σκοράρει για πρώτη φορά σε ροή αγώνα, με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Στο 73’ η Λαμία έχασε σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Μιχαηλίδη να βάζει την κόντρα στο σουτ του Τάιρον και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ.

Το σκορ ήταν ρευστό με τη Λαμία να παίζει τα ρέστα της και στις καθυστερήσεις πίεσε τον ΠΑΟΚ στην προσπάθειά της να βρει το γκολ της ισοφάρισης, και να σκοράρει στο 93′ με τον Τσούκαλο, ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε με τη χρήση VAR για οφ σάιντ, σε μια οριακή φάση.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς (82’ Σβαμπ), Τσιγγάρας, Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο (75’ Αουγκούστο), Μουργκ (62’Μπίσεσβαρ), Άκπομ (82’ Εσίτι).

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετοπουλος, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (86’ Τσούκαλος), Γκέντσογλου (70’ Τζανδάρης), Ελευθεριάδης (79’ Μανουσάκης), Νούνιες (70’ Τάιρον), Ρόμανιτς, Αραμπούλι.