ΠΑΟΚ Κ15 - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ15 1-0: Ο Θεοφίλου χάρισε τη νίκη στον «Δικέφαλο του Βορρά»

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 1-0 των «πρασίνων» μέσα στην έδρα τους και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι στον Παναθηναϊκό με 1-0 για την 10η αγωνιστική της Super League Κ15. Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό που υπέστη ο Γεωργόπουλος στο 10ο λεπτό του αγώνα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε την τύχη να πάρει νωρίς το προβάδισμα ανοίγοντας το σκορ με τον Θεοφίλου έπειτα από σέντρα του Ντούνγκα στο 18ο λεπτό.

Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να παίξουν ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο και γι’ αυτό δεν υπήρχαν πολλές καλές φάσεις.

Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με το διαγώνιο σουτ του Σώκου που κατέληξε άουτ ενώ στο 62′ απείλησαν εκ νέου με το τελείωμα του Παπανικολούπολου να πηγαίνει κι αυτό άουτ.

Κάπως έτσι το αποτέλεσμα διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μία ακόμη νίκη και να φτάνει στο 10/11 μένοντας στην κορυφή του πρώτου ομίλου με 27 βαθμούς. Οι «πράσινοι» παρέμειναν στην τρίτη θέση με 18 βαθμούς.

ΠΑΟΚ: Μπέλερης, Τσιότας (78′ Σέλλας), Βυρσώκινος, Κοσίδης, Πάνος, Ελευθεριάδης, Τσιτσίλας (72′ Καρακώστας), Μύθου, Θεοφίλου (78′ Δριγκάκης), Τσιφούτης (53′ Παπανικόπουλος), Ντούνγκα (78′ Μπάγιος).

Παναθηναϊκός: Ζώγας, Καρούζος (41′ Θάνος), Κουτσουδάκης (49′ Μπούλμπασας), Λατιφάι, Αναστασάκης, Ζέκα, Μαρκεζίνης (41′ Μακρυπίδης), Σώκος, Γεωργόπουλος (10′ Χαντζάρας), Τρίκατζης, Τσίγκας (49′ Μπόκος).