BUNDESLIGA: Πεντάρα της Άιντραχτ στην Λεβερκούζεν - «Σεφτέ» στις νίκες για Γκρόιτερ Φιρτ (βαθμολογία)

Οι «αετοί» του Γκλάσνερ έκαναν μία τρομερή εμφάνιση και διέλυσαν, μάλιστα με ανατροπή, με 5-2 τις φορμαρισμένες «ασπιρίνες» ενώ η «ουραγός» Γκρόιτερ Φιρτ γεύτηκε για πρώτη φορά φέτος τη χαρά της νίκης.

Μετά από τέσσερις σερί νίκες σε Γερμανία και Ευρώπη, η Μπάγερν Λεβερκούζεν ηττήθηκε και μάλιστα με φαντασμαγορικό τρόπο, αφού η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επέστρεψε από το 0-2 και για να επιβληθεί της ομάδας του Ζεράρντο Σεοάν με το εκκωφαντικό 5-2.

Ο Πάτρικ Σικ «χτύπησε» δύο φορές στο πρώτο μέρος στο 5ο και 22ο λεπτό (με πέναλτι) αντίστοιχα και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Μπάγερ.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 1-2 ένα λεπτό μετά με τον Τούτα ενώ ισοφάρισε πριν βγει το ημίχρονο με τον Λίντστρομ να σκοράρει στο 30ο λεπτό.

Ο Εντικά έδωσε προβάδισμα στους «αετούς» ολοκληρώντας την ανατροπή τους στο 50ο λεπτό. Ο Γιάκιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2 για την ομάδα του Γκλάσνερ με τον Σο να σκοράρει στο 76ο λεπτό και να διαμορφώνει το τελικό 5-2.

Η Γκρόιτερ Φιρτ πανηγύρισε την παρθενική της νίκη για την φετινή σεζόν απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου με 1-0 χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Χάβαρντ στο 56ο λεπτό.