ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ 1-0: Ο Σισέ έφτασε στον ουρανό και τον έστειλε στα... ουράνια του +8!

Μετά τον ΟΦΗ, ο… σκόρερ Παπέ Αμπού Σισέ «καθάρισε» και τον Άρη και με δικό του γκολ ο Ολυμπιακός… χάθηκε στην κορυφή της Super League!

Μπορεί να μην εντυπωσίασε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Άρη στο Καραϊσκάκη, αλλά από τη στιγμή που ήταν ουσιαστικός πήρε αυτό που ήθελε.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τη δουλειά τους και νίκησαν με 1-0 τον Άρη για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση και του 47ου τίτλου! Εκμεταλλευόμενος ο Ολυμπιακός την «γκέλα» της ΑΕΚ και το 0-0 στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα, πήγε τη διαφορά του από τη δεύτερη ΑΕΚ στους 8 βαθμούς!

Μία διαφορά αρκετά μεγάλη, στο κλείσιμο του πρώτου γύρου…

Κακό πρώτο ημίχρονο και από τους δύο

Το πρώτο μέρος του αγώνα δεν είχε και πολλά να προσφέρει στον κόσμο που το παρακολούθησε, είτε από κοντά είτε από την τηλεόρασή του. Ούτε οι «ερυθρόλευκοι» αλλά ούτε και η ομάδα του Άρη μπόρεσαν να κάνουν κάτι μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ένα ματς κέντρου με λίγες επιθετικές εμπνεύσεις.

Ο Άρης φάνηκε να μπαίνει πιο καλά στο γήπεδο και έτρεξε τον Ολυμπιακό, αλλά μέχρι εκεί. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να παίρνουν τα ηνία του ματς και τον έλεγχο της μπάλας. Στο 13′ μάλιστα σκόραραν με τον Μασούρα, αλλά ο Έλληνας εξτρέμ τη στιγμή της μπαλιάς του Ρόνι Λόπες ήταν οφσάιντ και έτσι το γκολ του ακυρώθηκε.

Από εκεί και πέρα λίγα πράγματα στο γήπεδο, με τον Ολυμπιακό να απειλεί στη συνέχεια από στημένη φάση. Συγκεκριμένα, στο 29′ ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και το 0-0 να μένει.

Αλλαγμένος στο δεύτερο ημίχρονο και με Σισέ… φορ πήρε αυτό που ήθελε

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός μπήκε εντελώς διαφορετικός σε σχέση με το πρώτο μέρος του αγώνα. Πιο επιθετικοί οι «ερυθρόλευκοι» και πιο αποφασισμένοι για να πάρουν το τρίποντο.

Από νωρίς μάλιστα έδειξαν τις διαθέσεις τους και στο 48′ ο Ρόνι Λόπες μετά από ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή του Άρη έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά μετά, στο 53′, οι Πειραιώτες είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς. Ατομική ενέργεια του Αγκιμπού Καμαρά, αφού έκλεψε την μπάλα από τον Τζέγκο λίγο έξω από την περιοχή, πέρασε τον Μπράμπες και το πλασέ που έκανε σταμάτησε στο δοκάρι του Ντένις!

Αμέσως στην επόμενη φάση όμως ήρθε το γκολ.

Ο Ολυμπιακός στο 54′ είχε το κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Ρόνι Λόπες, με τον Σισέ να σηκώνεται στον… ουρανό και ψηλότερα από τους αντιπάλους του και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ήταν στο 74′, όταν ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε φάουλ με πάσα, δίνοντας δίπλα του στον Μασούρα ο οποίος έκανε το σουτ και ο Ντένις έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Άρης δεν κατάφερε να κάνει πολλά πράγματα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και χαρακτηριστικό ήταν πως η πρώτη του τελική στον αγώνα στο 71ο λεπτό, ένα σουτ του Μάνου έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο και πλέον είναι στο +8 από τη δεύτερη ΑΕΚ, δείχνοντας ότι πάει ολοταχώς για την κατάκτηση του 47ου τίτλου!

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (82′ Ονιεκούρου), Ρόνι Λόπες (82′ Μαντί Καμαρά), Ελ Αραμπί (84′ Τικίνιο).

Άρης (Α. Μάντζιος): Ντένις, Γκάνεα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σάκιτς Τζέγκο, Εντιαγέ (58′ Μπρούνο Γκάμα), Ματέο Γκαρσία (74′ Λόπεθ), Μαντσίνι (74′ Ιτούρμπε), Μπερτόλιο (58′ Μάνος).