LA LIGA: Μπέτις για... φίλημα κόντρα στην Σοσιεδάδ και τριάδα- Επανήλθε στις νίκες η Βιγιαρεάλ

Οι Ανδαλουσιάνοι πήραν τεράστια νίκη κόντρα στους Βάσκους ενώ η ομάδα του Ουνάι Έμερι επανέφερε την Βαγιεκάνο στην πραγματικότητα.

Η Ρεάλ Μπέτις συνέτριψε με 4-0 την Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» για την 17η αγωνιστική της La Liga φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες και διατηρώντας την τρίτη θέση στην βαθμολογία.

Οι Ανδαλουσιάνοι πέτυχαν ένα γρήγορο τέρμα στο 14ο λεπτό με τον Αλμπέρτο Μορένο στο 14ο λεπτό και πήγαν προηγούμενο με 1-0 στο διάλειμμα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Χουάνμι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 57ο λεπτό, με τον Φεκίρ να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0 δέκα λεπτά αργότερα.

Ο Αλμπέρτο Μορένο σκόραρε και πάλι στο 79ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό 4-0 και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του.

Μπέτις (πρ. Μανουέλ Πελεγκρίνι): Σίλβα, Μπαρτρά, Ρουίθ, Μπεγιερίν, Μορένο (83′ Μιράντα), Ροντρίγκεθ (83′ Ακουόκου), Γκουαρδάδο (66′ Καρβάλιο), Φεκίρ (83′ Τέγιο), Κανάλες, Χουάνμι (87′ Ρόδρι), Γουίλιαν Ζοσέ.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (πρ. Ιμανιόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Ελουστόντο, Λε Νορμάντ, Ζαλντούα (62′ Γκοροσάμπελ), Μουνιόθ, Ζουμπέλντια (74′ Τουριέντες), Ζουμπιμέντι, Ογιαρθάμπαλ, Πορτού (62′ Γιανουζάι), Μπαρενετσέα (74′ Ναβάρο), Άιζακ (74′ Σόρλοτ).

Η Βιγιαρεάλ κέρδισε με 2-0 την Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Εστάνιο ντε λα Κεράμικα» και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στην έκτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, παρά την ήττα.

Ο Μαντί στο 32ο λεπτό και ο Μορένο στο 36ο λεπτό πέτυχαν τα δύο τέρματα της ομάδας του Ουνάι Έμερι.

Βιγιαρεάλ (πρ. Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Μαντί, Τόρες, Μάριο Γκασπάρ, Αλφόνσο Πεντράθα, Ιμπόρα, Παρέχο (62′ Καπουέ), Πίνιο (62′ Τσουκβουέζε), Τριγκέρος (78′ Γκόμεθ), Μορένο (85′ Αλκάθερ), Ντιά (63′ Α.Μορένο).

Ράγιο Βαγιεκάνο (πρ. Άντονι Ιραόλα): Ντιμιτριέφσκι, Σάβελιτς (82′ Πόθο), Κατένα, Μπάλιου, Φραν Γκαρθία, Κομεσάνα (65′ Λόπεθ), Βαλεντίν, Τρέχο (58′ Ντεκά), Παλαθόν (65′ Μπεμπέ), Γκαρσία, Γκουαρδιόλα (82′ Μαρτίν).