ΝΟΡΙΤΣ - ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 0-2: Με Τζέραρντ πάτησε... δεκάδα

Τις καλές εμφανίσεις συνέχισε η Άστον Βίλα, η οποία κέρδισε τη Νόριτς με 2-0, ανεβαίνοντας στην 9η θέση, αφήνοντας στον πάτο της βαθμολογίας τα «καναρίνια».

Την αγωνιστική της άνοδο μετά την άφιξη του Στίβεν Τζέραρντ στον πάγκο της έδειξε η Άστον Βίλα. Οι «χωριάτες», μετά την ήττα από την Λίβερπουλ, επέστρεψαν στις νίκες, περνώντας το εμπόδιο της τελευταίας Νόριτς και σκαρφαλώνοντας στην 10αδα, πατώντας συγκεκριμένα την 9η θέση.

Στην αναμέτρηση η Άστον Βίλα έδειξε να το θέλει περισσότερο, κάτι το οποίος φάνηκε από τις τελικές προσπάθειες των δύο ομάδων, μιας και οι φιλοξενούμενοι, παρότι μοιράζονταν την κατοχή με τη Νόριτς, είχαν παραπάνω από τις διπλάσιες ευκαιρίες για γκολ, τις οποίες και εκμεταλεύτηκαν.

Την αρχή έκανε ο Γιάκομπ Ράμσεϊ, μετά από ασίστ του Γουότκινς, κάνοντας το 1-0 στο 34ο λεπτό.

Στη συνέχεια η Βίλα, παρότι έδειχνε πιο επικίνδυνη δεν κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ το οποίο και θα σφράγιζε τη νίκη και το τρίποντο, αφήνοντας περιθώρια στα «καναρίνια» να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση.

Τις ελπίδες τους όμως έσβησε ο άνθρωπος που έδωσε την ασίστ για το 1-0, ο Γουότκινς, με τον Άγγλο επιθετικό να κάνει το 2-0 στον 87ο λεπτό, σφραγίζοντας μια ακόμη νίκη για τον Στίβεν Τζέραρντ και την ομάδα του.

Νόριτς (4-3-3): Κρουλ, Άαρονς, Γκίμπσον, Καμπάκ (45+1 Μπίραμ), Γουίλιαμς, Σόρενσεν, Γκίλμουρ, ΜακΛιν, Πλασέτα (75′ Ντόγουελ), Κάντγουελ (61′ Ίντα), Πούκι

Άστον Βίλα (4-3-3): Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μίνγκς, Τάργκετ, ΜακΓκιν (88′ Τουανζέμπε), Λουίζ, Ράμσεϊ, Μπουεντία (83′ Τσουκουεμέκα), Γουότκινς, Γιάνγκ (60′ Ίνγκς)