ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' - ΒΕΡΟΙΑ 1-1: Την «έριξε» από την κορυφή διατηρώντας το αήττητο! (Highlights)

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Ολυμπιακός Β’ στη Super League 2, καθώς μετά από επτά ματς διατηρεί το αήττητό του, παίρνοντας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής το βαθμό της ισοπαλίας με 1-1, από τη μέχρι πρότινος πρωτοπόρο Βέροια.

Το ματς έγινε στο γήπεδο της Καισαριανής το οποίο δεν είχε καλό αγωνιστικό χώρο, αλλά παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» του Αριέλ Ιμπαγάσα πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση απέναντι σε μία ομάδα η οποία έχει ως στόχο την άνοδό της στη Super League 1.

Στο πρώτο ημίχρονο η Βέροια προσπάθησε να απειλήσει τον Ολυμπιακό Β’, χωρίς όμως να φτάνει στο γκολ και το σκορ έμεινε στο 0-0, χάρη και στην παρέμβαση του Τζολάκη σε δύο φάσεις των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός Β’, όπως συνηθίζει στα μέχρι τώρα ματς του εμφανίστηκε πιο δυνατός και πιο γρήγορος.

Και μόλις στο 48ο λεπτό του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με ωραίο τρόπο. Ο Λιάτσος ήταν αυτός ο οποίος ξεκίνησε τη φάση από τον χώρο του κέντρου, η μπάλα άλλαξε δύο φορές στη συνέχεια και από τον Νίκολιτς κατέληξε και πάλι στον Λιάτσο. Ο μέσος του Ολυμπιακού Β’ έκανε την μπαλιά στην περιοχή της Βέροιας, με τον Βοΐλη από τα δεξιά να βρίσκει την μπάλα στην κίνηση και με πλασέ να τη στέλνει στη γωνία του Βελλίδη για το 1-0!

Η Βέροια προσπάθησε να απαντήσει αμέσως, αλλά η άμυνα των Πειραιωτών είχε απαντήσεις και στη συνέχεια το παιχνίδι ανήκε στον Ολυμπιακό Β’. Μάλιστα στο 67′ ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, Λιάτσος, είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει.

Έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα όμως να σταματά στο δοκάρι του Βελλίδη!

Στο 84′ η Βέροια είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Γαβριηλίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κινκουέ μέσα στην περιοχή, ο Πασάς έκανε την κεφαλιά από κοντά και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ!

Στο 90′ όμως η Βέροια βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει, καθώς ο Ολυμπιακός Β’ τα τελευταία λεπτά κλείστηκε στην άμυνά του. Ο Πασάς κράτησε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή των «ερυθρόλευκων», έβγαλε την ασίστ για τον Φοφανά, ο οποίος έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την κλειστή γωνία του Τζολάκη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1!

Έτσι ο Ολυμπιακός Β’ «έριξε» τη Βέροια από την κορυφή του Βορείου Ομίλου του πρωταθλήματος, την οποία ανάγκασε σε ισοπαλία και ανέβηκε στην πρώτη θέση η Ξάνθη η οποία νίκησε τον ΠΑΟΚ Β’.

Ολυμπιακός Β’ (Α. Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Νίκολιτς, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Λιάτσος (86′ Μαυρουδής), Ντόι, Σουρλής, Κωστή (79′ Σπυριδάκης), Βοΐλης (75′ Κίτσος).

Βέροια (Π. Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (62’ Φοφανά), Μαραγκός, Οικονόμου, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (82’ Μυστακίδης), Πόζογλου (62’ Παπαχρήστος), Πασάς, Μούργος (73’ Ορφανίδης), Σκόνδρας.