COPPA ITALIA: Πρόκριση για Κάλιαρι με Κουρφαλίδη και Λυκογιάννη - Τρομερό ματς με 7 γκολ στην Βερόνα

Οι νησιώτες με ελληνικό… αίμα απέκλεισαν την Τσιταντέλα ενώ η Έμπολι πέρασε με 4-3 από την έδρα της Βερόνα. Η Φιορεντίνα πέρασε κι αυτή στην επόμενη φάση κερδίζοντας με 2-1 την Μπενεβέντο.

Έχοντας δύο Ελληνόπουλα στην βασική της σύνθεση η Κάλιαρι επικράτησε με 3-1 της Τσιταντέλα και μαζί το εισιτήριο για τους «16» του Coppa Italia. Πέραν του… γνωστού αγνώστου Μπάμπη Λυκογιάννη, ξεκίνησε για τους νησιώτες και ο 19χρονος Έλληνας μέσος Χρήστος Κουρφαλίδης. Ο πρώτος αντικαταστάθηκε στο 81′ από τον Ντεσόγκους και ο δεύτερος στο 58′ από τον Γκράσι.

Στα του αγώνα τώρα ο Ντεϊόλα άνοιξε το σκορ μόλις στο 16ο λεπτό για την Κάλιαρι, με τον Τσέτερ Βαλένσια να κάνει το 2-0 πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο 64ο λεπτό ο Γκαστόν Περέιρο ανέβασε σε τρία τα τέρματα των νησιωτών, με τον Ντοναρούμα να μειώνει απλώς σε 3-1 στο 85′ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και νωρίτερα ένα τέρμα με τον Ματσόκο στο 78′, αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Στην Βερόνα, Ελλάς και Έμπολι πέτυχαν συνολικά εφτά τέρματα και προσέφεραν πλούσιο θέαμα, με τους φιλοξενούμενους τελικά να παίρνουν την νίκη-πρόκριση με 4-3

Παρ’ ότι η τύχη τους γύρισε στην πλάτη στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Χάας να αποχωρεί τραυματίας στο 6ο λεπτό και τον Στούλατς να παίρνει την θέση του, ήταν εκείνη που πήραν το προβάδισμα χάρη σε τέρμα του Λα Μαντία στο 15ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα ο Κανσελιέρι ισοφάρισε σε 1-1 για την Ελλάς Βερόνα. Ο Μανκούσο έβαλε μπροστά και πάλι την Έμπολι στο 26′, αλλά το τέρμα που σημείωσε ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ότι όμως δεν κατόρθωσε τότε, το πέτυχε στο 66ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το 1-2. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά τέσσερα λεπτά αργότερα για το 1-3, με τον Μπαϊράμι να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα στο 74ο λεπτό κάνοντας το 1-4.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 86ο λεπτό με τον Ίλιτς σε 2-4 και δύο λεπτά μετά σε 3-4 με τον Ραγκούσα μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Στο 90+3′ η Έμπολι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολή του Λα Μαντία στο 90+3′, αλλά η Βερόνα δεν είχε αρκετό χρόνο για να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή, που δημιουργήθηκε με αποτέλεσμα τελικά να γνωρίσει την ήττα και τον οδυνηρό αποκλεισμό.

Η Φιορεντίνα επικράτησε με 2-1 της Μπενεβέντο και πήρε την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας. Ο Βιτσέντζο Ιταλιάνο έκανε ροτέισον και η ομάδα ανταποκρίθηκε πλήρως. Ο Μιλένκοβιτς άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, με τον Σότιλ να σκοράρει για το 2-0 στο 47′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Μοντσίνι στο 52ο λεπτό, αλλά δεν κατόρθωσαν κάτι παραπάνω.