ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ15: Τσίγκας και Σώκος «καθάρισαν» την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ στο Γαλάτσι κι έμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Κ15.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ και μάλιστα εκτός έδρας με 2-0 στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Super League Κ15.

Η ομάδα του Φώτη Παπαπαναγή έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο γήπεδο και είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι στο οποίο κατέληξε η μπάλα έπειτα από το μακρινό σουτ του Σώκου και την απόκρουση του Παπαβασιλείου στο 1ο λεπτό.

Ότι δεν κατάφερε στο ξεκίνημα του αγώνα, το πέτυχε μόλις εννέα λεπτά μετά, όταν ο Σώκος έβγαλε την ασίστ στον Τσίγκα κι εκείνος με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο πρώτο μέρος, με τον Σώκου να δοκιμάζει και πάλι το πόδι του από μακριά και την μπάλα αυτή τη φορά να καταλήγει στα δίχτυα στο 22ο λεπτό.

Μάλιστα, το «τριφύλλι» έχασε ευκαιρία και για τρίτο τέρμα με τον Τσίγκα στο 27′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός αναλώθηκε πιο πολύ στο να διατηρήσει το προβάδισμά του παρά να το διευρύνει. Είχε ένα καλό διάστημα στο 54-57′, όταν έχασε τρεις ευκαιρίες με τους Λατιφάι (54′), Μαρκεζίνη (55′) και Ζέκα (57′).

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα δεν συνέβησαν πολλά στο παιχνίδι με τους «πράσινους» να επικρατούν με 2-0 της «Ένωσης».

Με τους τρεις αυτούς βαθμούς ο Παναθηναϊκός πλέον ισοβαθμεί με τον δεύτερο Ολυμπιακό στους 21 βαθμούς, ο οποίος όμως έχει δύο παιχνίδια λιγότερα ενώ απέχει έξι βαθμούς από την κορυφή και τον ΠΑΟΚ, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, αφού αντιμετωπίζει τον Άρη εκτός έδρας την Δευτέρα (20/12).

ΑΕΚ: Παπαβασιλείου, Ντάνι, Μαρκόπουλος, Ψυρόπουλος, Πασακυριάκος (41′ Κολυφέτης), Σαχινίδης (41′ Ψυχογιός), Παναγιωτόπουλος, Κλάψας (76′ Ζούλιας), Κολοκοτρώνης, Πεχλιβανίδης (60′ Λάμπρου), Σάρρης (60′ Αβράσογλου).

Παναθηναϊκός: Ζώγας, Ζύγουρας, Μπούλμπασας (67′ Γερονικολόπουλος), Βενάκης, Αναστασάκης, Λατιφάι, Χαντζάρας (52′ Μπόκος), Ζέκα, Τσίγκας (52′ Θάνος), Σώκος (78′ Κουτσουδάκης), Ουζουνίδης (41′ Μαρκεζίνης).