ΑΤΑΛΑΝΤΑ - ΡΟΜΑ: Ο Γκασπερίνι ζήτησε εξηγήσεις μετά το 1-4 (vid)

O προπονητής της Αταλάντα, Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι ξέσπασε κατά τη διαιτησίας μετά την ήττα 4-1 της Αταλάντα από τη Ρόμα.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι οφ του Europa League, Αταλάντα γνώρισε τη συντριβή 4-1  στην έδρα της από τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A.

O προπονητής της, Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι ξέσπασε κατά τη διαιτησίας στις δηλώσεις που έκανε μετά τον αγώνα.

«Σίγουρα κάναμε λάθη για να δεχθούμε ένα γκολ στο πρώτο λεπτό, όπως κάναμε κόντρα στη Μίλαν και τη Βιγιαρεάλ. Ωστόσο, όπως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, η ομάδα ανέκαμψε και έπαιξε μονότερμα τον αντίπαλο. Αυτό το περιστατικό άλλαξε το παιχνίδι και ζητώ εξηγήσεις».

Ο Γκασπερίνι αναφέρεται στο γκολ που ακυρώθηκε από το VAR όταν ο Παλομίνο ήταν σε θέση οφσάιντ στο γκολ του Ζαπάτα αλλά το βίντεο δείχνει ότι ούτε αυτός ούτε ο αμυντικός Κριστάντε άγγιξε την μπάλα πριν πάει στα δίχτυα.

«Αν ο Παλομίνο δεν άγγιξε την μπάλα, τότε γιατί είναι οφσάιντ; Αν ο Κριστάντε βρήκε την μπάλα, τότε τι διαφορά έχει; Πλάκα κάνουμε εδώ; Αν ο Παλομίνο δεν άγγιξε την μπάλα, τότε δεν παρενέβη στο παιχνίδι, είναι πίσω από τον Κριστάντε», είπε.

Και συνέχισε:

«Τότε θα κάναμε το 2-2 με 20 λεπτά για τη λήξη, και θα ήταν ένα πολύ διαφορετικό παιχνίδι στη συνέχεια. Μην με παρεξηγείτε, η Ρόμα μπορεί να είχε κερδίσει ούτως ή άλλως, αλλά αυτή ήταν μια στιγμή που άλλαξε τη ροή του αγώνα.

»Αν ο Παλόμίνο δεν άγγιξε την μπάλα, τότε είναι τρέλα να το ακυρώσεις. Παραφροσύνη. Για άλλη μια φορά, αλλάξαμε τους κανόνες και δεν μας το είπε κανείς; Ο διαιτητής μας είπε ότι ο Παλομίνο άγγιξε τη μπάλα και ήταν οφσάιντ. Αν αυτό δεν είναι αλήθεια, τότε τι έγινε;

»Έχασα 4-1 και ήρθα εδώ για να σας μιλήσω, οπότε γιατί δεν έρχονται και οι διαιτητές εδώ και να εξηγούνται; Γιατί όχι ο VAR; Καταστρέφουν την αξιοπιστία του ποδοσφαίρου» κατέληξε ο Γκασπερίνι.