ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ19 - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ Κ19 3-2: Καθάρισε και πάλι ο εκπληκτικός Μπιλάλ - Στο +6 το «τριφύλλι»

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-2 του «Άγιαξ της Ηπείρου» με τον τρομερό Αιγύπτιο στράικερ να πετυχαίνει άλλα δύο τέρματα.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 3-2 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ.Καλαφάτης» για την 15η αγωνιστική της Super League Κ19 παραμένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και αυξάνοντας την διαφορά του από τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης στους 6 πόντους. Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Μπιλάλ, που σημείωσε δύο τέρματα για λογαριασμό του «τριφυλλιού» και έφτασε τα 13 σε 10 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό από λάθος της άμυνάς του. Όμως, οι «πράσινοι» συνήλθαν γρήγορα από το σοκ και πήραν τον έλεγχο του αγώνα για να φτάσουν στην ανατροπή.

Δεν άργησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αφού ο Κυριόπουλος έκανε το 1-1 με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 18ο λεπτό.Έξι λεπτά αργότερα ο Φρόκου νικήθηκε από τον Βρακά, με τον Καλοσκάμη να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ στο 35ο λεπτό.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε τελικά στο 37ο λεπτό, όταν ο Βολάκης έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια και έβγαλε την ασίστ στον Μπιλάλ για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος,ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, αλλά ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να βρει κι ένα τρίτο τέρμα στο 75ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και πάλι από τον Αιγύπτιο στράικερ (3-1) βάζοντας γέρες βάσεις για την νίκη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-2 στο 85ο λεπτό διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Αυτή η νίκη έφερε τον Παναθηναϊκό στο +6 μετά την γκέλα του δεύτερου Αστέρα Τρίπολης, που έμεινε στο 2-2 το Σάββατο στον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Ζαφείρης (62′ Καμαρός), Παυλάκης, Καρνέσης, Χαχούλης (62′ Συμεωνίδης), Κωστόπουλος, Κυριόπουλος (75′ Νταμπίζας), Λιατίφης (32′ Καλοσκάμης), Μπιλάλ, Φρόκου, Βολάκης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Πήλιος, Ρίζος, Γωγουβίτης, Ντόντης, Μπέλλος, Φερεντίνος, Τσίρης, Πάνος, Κύρκος, Γερονικολός.