ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0: Άλμα τετράδας και… Ευρώπη ερχόμαστε! (highlights)

Βιγιαφάνιες και Μαουρίτσιο ήταν οι πρωταγωνιστές στο 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα εκτοξεύοντας τον Παναθηναϊκό σε τροχιά Ευρώπης!

Στο 70% έφτασε η κατοχή του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά ευκαιρία οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να κάνουν. Το ίδιο και ο ΠΑΣ Γιάννινα, σε κανονική ροή αγώνα, αλλά είχε την μεγαλύτερη από στημένο, σε φάουλ του Σάλιακα, με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι της εστίας του Μπρινιόλι στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Γιοβάνοβιτς γνώριζε ότι θα είναι παιχνίδι υπομονής, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να βρει τους κενούς χώρους για να απειλήσει. Περισσότερο είχαμε ατομικές προσπάθειες παρά οργανωμένη επίθεση απέναντι στην άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα που έβαζε δύσκολα στους γηπεδούχους. Δύσκολα, βέβαια, έβαζε και ο Τζήλος με τα σφυρίγματά του προκαλώντας εκνευρισμό στους “πράσινους”.

Κατοχή είχαμε και το ’40, όπως έχει πει ο Νίκος Αναστόπουλος, όπερ σημαίνει πως ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε την μπάλα στα πόδια του και να πάτησε περισσότερες φορές στην περιοχή των φιλοξενούμενων, δεν κατάφερε όμως να ανησυχήσει, έστω με δείγμα ευκαιρίας, τον Λοντίγκιν.

Στο δεύτερο μέρος, αντίθετα, ο Παναθηναϊκός έβγαλε μία εξαιρετική συνεργασία στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Η κάθετη του Βιγιαφάνες στον Χουανκάρ που έκανε την κίνηση από τα αριστερά, η σέντρα του δεύτερου και η κεφαλιά… σε θέση σέντερ φορ του Μαουρίσιο στο δεύτερο δοκάρι για το 1-0 του Παναθηναϊκού στο 54ο λεπτό. Ιδανικό ξεκίνημα και εξαιρετική δημιουργία και εκτέλεση που δεδομένα θα άλλαζε την αναμέτρηση.

Το γκολ έδωσε ορμή στους γηπεδούχους που είχαν το μομέντουμ για να βρουν και δεύτερο τέρμα απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα που δεν μπορούσε να αντιδράσει και να βγάλει κινδύνους στην εστία του Μπρινιόλι.

Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα του Μεταξά κατέβηκε στη Λεωφόρο για να παίξει άμυνα και από τη στιγμή που δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν, έχασε τον προσανατολισμό της στο ματς.

Τα πράγματα για την ομάδα των Ιωαννίνων έγιναν πιο δύσκολα στο 69′. Και πιο εύκολα για τον Παναθηναϊκό. Πάλι με δημιουργό τον Βιγιαφάνες, αυτή τη φορά από στημένο, οι “πράσινοι” έφτασαν στο 2-0 με την κεφαλιά του Σάντσες (περισσότερο φάνηκε να πηγαίνει για πάσα, ένας Θεός ξέρει, αλλά λίγη σημασία έχει).

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είχε κάνει αυτό που έπρεπε “σκοτώνοντας” τον ΠΑΣ, κυρίως σε ό,τι αφορά την ψυχολογία του. Με υπομονή οι “πράσινοι” έφτασαν στο προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά το κυριότερο, με κορυφαίο τον Βιγιαφάνες έφτασαν σε αυτό το προβάδισμα. Ο Αργεντινός “μοίρασε” τα δύο τέρματα και μαζί με τον Μαουρίσιο ήταν οι κορυφαίοι στο χορτάρι.

Η ειδοποιός διαφορά συνολικά για τον Παναθηναϊκό σε σχέση με το πρώτο μέρος είναι πως στο δεύτερο είχε την ουσία. Δεν κατέβασε ταχύτητα, ίσα-ίσα μπήκε δυνατά θέλοντας να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους, η τριάδα μπροστά ήταν κινητική, τα χαφ έφεραν ρήγματα και το αποτέλεσμα δικαίωσε τους “πράσινους”.

Το τελικό αποτέλεσμα έφερε τον Παναθηναϊκό στην 4η θέση, πάνω από τον ΠΑΣ Γιάννινα και μάλιστα με παιχνίδι περισσότερο (το χρωστούμενο με τον Απόλλωνα). Μία πρόκριση και επί του Βόλου θέλει η ομάδα του τριφυλλιού για να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο, τηρουμένων των αναλογιών, το 2021. Ο ΠΑΣ, από την άλλη, υπέστη δεύτερη σερί ήττα κάτι ασυνήθιστο την τρέχουσα σεζόν.

Oι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι – Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίτσιο (90′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνες, Αϊτόρ (67′ λ.τ. Μακέντα), Παλάσιος (80′ Xατζηγιοβάνης), Καρλίτος (67′ Βιτάλ)

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν – Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν – Σνάιντερ (86′ Λώλης), Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (73′ Μπρένερ) – Περέα (76′ Μορέιρα), Μιλιντσεάνου (86′ Λιάσος)