ΠΟΡΤΟ - ΜΠΕΝΦΙΚΑ 3-0: Οι «Δράκοι» στα προημιτελικά, ο Ζεσούς στην έξοδο

Η Πόρτο αν και με δέκα παίκτες νίκησε 3-0 την Μπενφίκα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας, κάνοντας αβέβαιο το μέλλον του Ζόρζε Ζεσούς στον πάγκο των «Αετών»

Ο Βραζιλιάνος  Έβανιλσον σκόραρε δύο φορές και ύστερα αποβλήθηκε στη νίκη-πρόκριση της Πόρτο με 3-0 επί της Μπενφίκα στη φάση των 16 του Κυπέλλου Πορτογαλίας.

Με πάνω από 50.000 οπαδούς της στο στάδιο Dragao η Πόρτο σκόραρε δύο φορές σε επτά λεπτά. Ο Έβανιλσον άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό και ο Βιτίνια σημείωσε το δεύτερο έξι λεπτά αργότερα. Ο Έβανιλσον ξαναχτύπησε στο 30΄γράφοντας το 3-0.

Όμως ο 22χρονος επιθετικός πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα λίγο πριν το ημίχρονο και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά η Πόρτο κράτησε με άνεση τη νίκη. Η Μπενφίκα έχασε στο τέλος τον Οταμέντι που αποβλήθηκε.

«Ήταν μια τέλεια βραδιά και θέλαμε να δώσουμε στους οπαδούς μας ένα χριστουγεννιάτικο δώρο. Αυτή η όμορφη νίκη είναι για αυτούς» δήλωσε ο Λουίς Ντίαζ στους δημοσιογράφους.

Στην Μπενφίκα η βαριά ήττα έφερε αναταραχή. Ο προπονητής, Ζόρζε Ζεσούς ήταν ήδη σε συζητήσεις με τη Φλαμένγκο για να επιστρέψει για μια δεύτερη περίοδο στον σύλλογο που προπονούσε την περίοδο 2019-20 και η εξέλιξη αυτή επιταχύνει τις εξελίξεις.

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου πέρασαν επίσης οι Σπόρτινγκ, Μάφρα, Ρίο Άβε, Λέκα, Πορτιμονένσε, Τοντέλα και Βιζέλα.