ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ - ΤΣΕΛΣΙ 1-3: To Χριστουγεννιάτικο δώρο του Λουκάκου (vids)

Η Τσέλσι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Άστον Βίλα με το επικό αυτογκόλ του Τζέιμς, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με το γκολ του Λουκάκου και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Η Τσέλσι πήρε νίκη μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα κόντρα στην Άστον Βίλα και πήγε εκ νέου στο -6 από την πρωτοπότο Σίτι.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έμεινε πίσω στο σκορ με το απίθανο αυτογκόλ του Τζέιμς, όμως κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με το πέναλτι του Ζορζίνιο, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Λουκάκου που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, έκανε την ανατροπή για το 2-1. Στις καθυστερήσεις ο Ζορζίνιο με πέναλτι ξανά έκανε το 3-1 για την Τσέλσι.

Από νωρίς στα δύσκολα

Η Τσέλσι δεν πέρασε εύκολα κόντρα στην Άστον Βίλα στα πρώτα λεπτά, αφού οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει καλά τους χώρους ενώ πίεζαν επιθετικά. Τελικά οι παίκτες του Στίβεν Τζέραρντ που δεν βρισκόταν στον πάγκο λόγω κορωνοϊού, πήραν το προβάδισμα με το απίθανο αυτογκόλ του Τζέιμς που στην προσπάθειά του να ανακόψει μια σέντρα βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και κρέμασε τον Μεντί για το 1-0 στο 28′.

Η Τσέλσι απάντησε λίγο αργότερα, με τον Ζορζίνιο να ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα για το 1-1 στο 34′. Από εκεί και μπέρα η ομάδα του Τούχελ πήρε ψυχολογία και ανέβασε απόδοση. Έφτιαξε κάποιες καλές στιγμές χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο.

Ο Λουκάκου άλλαξε τις ισορροπίες

Με την είσοδο του Ρομέλου Λουκάκου στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Τσέλσι γέμισε την περιοχή και κατάφερε να γίνει πιο επιθετική, με σημείο αναφοράς τον Βέλγο.

Οι παίκτες του Τούχελ είχαν την απόλυτη κυριαρχία και την κατοχή της μπάλας και έψαχναν να βρουν το γκολ της ανατροπής. Τελικά αυτό ήρθε με τον Λουκάκου στο 56′ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χάντσον – Οντόι για την ανατροπή.

Στα επόμενα λεπτά, αμφότερες οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει κάποιο τέρμα, όμως οι τελικές τους προσπάθειες δεν ληταν οι ιδανικές. Στις καθυστερήσεις η Τσέλσι κέρδισε και άλλο πέναλτι με τον Ζορζίνιο να το εκτελεί και να κάνει το 3-1, με την ομάδα του Τούχελ να επιστρέφει στις νίκες.

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Τάργκετ, Σανσόν, Λουίζ, Ράμσεϊ, Μπουεντία, Ινγκς, Γουότκινς

Τσέλσι: Μεντί, Τσαλόμπα, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Ζορζίνιο, Αλόνσο, Μάουντ, Χάντσον-Οντόι, Πούλισιτς