ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΕΣΠΑΝΙΟΛ 1-2: Το γύρισε σε 5’ και έφυγε με το τρίποντο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, κατάφερε να πανηγυρίσει η Εσπανιόλ, απέναντι στην Βαλένθια, την οποία νίκησε με 2-1, κλείνοντας το 2021 με νίκη.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη χρονιά η Εσπανιόλ, η οποία κατάφερε να κερδίσει τη Βαλένθια με 2-1, εκτός έδρας, ανεβαίνοντας στην 9η θέση και μειώνοντας την απόσταση από τις «νυχτερίδες» στους 2 βαθμούς.

Η Εσπανιόλ ήταν καλύτερη στο αγωνιστικό χώρο από την αρχή της αναμέτρησης και παρότι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έλεγχε τον αγώνα δεν μπορούσε να βρει τις τελικές προσπάθειες για να το αξιοποιήσει, κάτι το οποίο όμως δεν το πλήρωνε, καθώς ούτε και η Βαλένθια μπορούσε να αξιοποιήσει τις δικές τις επιθετικές ενέργειες και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες στη λευκή ισοπαλία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 51ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με τον Αλντερέτε να σκοράρει μετά από ασίστ του Κόστα. Η συνέχεια όμως άνηκε στην Εσπανιόλ, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα και άρχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν με το μέρος τους, μιας και δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ, παρ’ όλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω και πίεσαν ακόμη περισσότερο και δικαιώθηκαν. Ο Ντούρο έκανε πέναλτι, πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε και ο Ντε Τομάς, ισοφάρισε σε 1-1 στο 83’.

Σα να μην έφτασε αυτό για τις νυχτερίδες, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή 5 λεπτά αργότερα και το 88’ με τον Πουάδο, την πρώτη αλλαγή του Μορένο, ο οποίος έκανε το 2-1, σκορ με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση.