ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ - ΤΟΤΕΝΑΜ 0-1: Με buzzer-beater Σάντσες ξεκίνησε ιδανικά τη χρονιά

Μια αρκετά δύσκολη νίκη, με 1-0, κατάφερε να πανηγυρίσει η Τότεναμ απέναντι στην Γουότφορντ, με τους «σπερς» να παίρνουν το αποτέλεσμα, που άξιζαν με βάση την εικόνα τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με γκολ του Σάντσες στο 90+6′.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τη χρονιά η Τότεναμ, με τους «σπερς» να καταφέρνουν να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη απέναντι στην Γουότφορντ, με γκολ του Σάντσες, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με… νύχια και με δόντια να κρατήσουν το 0, παίζοντας στην ουσία… αντιποδόσφαιρο, κάτι το οποίο στο τέλος πλήρωσαν.

Έλεγχε την κατάσταση αλλά δεν μπορούσε να βρει τη μεγάλη ευκαιρία

Την διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων προσπάθησε να δείξει από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης η Τότεναμ, με τους «σπερς» να παίρνουν τη μπάλα στην κατοχή τους και να ελέγχουν πλήρως την ροή του αγώνα.

Οι «σπερς» όμως παρότι ήταν η μοναδική ομάδα η οποία προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο και να βγάλει επιθετικές ενέργειες δεν φάνηκε να μπορεί να βρει τη μεγάλη ευκαιρία που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ.

Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε η τακτική προσέγγιση της Γουότφορντ, η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να κρατήσει το μηδέν και δεν έδειξε σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Τις λίγες στιγμές στις οποίες μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα, είτε έκανε λάθος μεταβιβάσεις, χάνοντας γρήγορα τη μπάλα, είτε προσπαθούσε να βγάλει επιθετικές ενέργειες με βαθιές, ψηλές μπαλιές, οι οποίες όμως δεν είχαν καμία τύχη.

Το πρώτο μέρος τελείωσε με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0 και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι, που δεν δόθηκε, πάνω σε τράβηγμα στον Ντάιερ.

Στο ίδιο έργο θεατές – Έδωσε τη λύση ο Σάντσες

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με την Τότεναμ να έχει την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας το πρώτο γκολ της αναμέτρησης, το οποίο όμως δεν μπορούσαν να βρουν.

Η Γουότφορντ από τη στιγμή που δεν δεχόταν γκολ, είδε ότι μπορεί να το εκμεταλλευτεί και έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ με τον Κινγκ. Ο επιθετικός των γηπεδούχων, έπιασε ένα δυνατό σουτ μερικά μέτρα έξω από την περιοχή, με τον Γιορίς όμως να πέφτει στην γωνιά του και να απομακρύνει τη μπάλα σε κόρνερ στο 54’. Η Γουότφορντ για μερικά λεπτά ακόμα έδειξε πως ήθελε να βρει ένα γκολ, από τη στιγμή που δεν το κατάφερε επέστρεψε σε παθητικό ρόλο.

Η Τότεναμ ανέβασε ξανά τον ρυθμό τους και άρχισε να βγάζει καλύτερες τελικές προσπάθειες, όμως είτε η αστοχία είτε ο Μπάχμαν τη σταμάτησαν από το να βρει το πολυπόθητο γκολ.

Ο αγώνας φαινόταν πως θα καταλήξει στην ισοπαλία, καθώς η αμυντική προσπάθεια της Γουότφορντ ήταν μεγάλη, ο Σάντσες όμως είχε άλλη άποψη και με γκολ στο 90+6’, έδωσε το τρίποντο στην Τότεναμ.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ (4-4-2): Μπάχμαν, Κάθκαρτ, Τρούστ-Εκόνγκ, Σιεράλτα, Μασίνα, Κούτσκα, Λούζα, Σισοκό, Σέμα, Κινγκ, Ντένις (46’ Πέδρο)

Τότεναμ (3-4-3): Γιορίς, Σάντσεθ, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον-Ρόγιαλ, Σκιπ (70’ Γουίνκς), Χόιμπιεργκ, Ρεγκιλόν (83’ Λο Σέλσο), Λούκας Μόουρα, Σον, Κέιν