ΙΤΑΛΙΑ: Έσπασε ρεκόρ 82 ετών...

Η Εθνική Ιταλίας έσπασε ρεκόρ 82 ετών με τη νίκη της με 2-1 επί της Αυστρίας.

Η Ιταλία έσπασε ένα ρεκόρ που είχε… πιάσει αράχνες καθώς με τη νίκη της με 2-1 επί της Αυστρίας εκτός το ότι πέρασε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Euro 2020 αλλά έφτασε και τα 31 ματς αήττητη.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, ισοφάρισε το ρεκόρ που κρατάει από το 1939 (82 χρόνια) με τη νίκη των Ιταλών με 1-0 επί της Ουαλίας στον όμιλο και με τη χθεσινή νίκη, το ξεπέρασε. Το ματς έληξε χωρίς σκορ και οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, δύο γκολ από τους Κιέζα και Πεσίνα έδωσαν μεγάλο προβάδισμα στη «Σκουάντρα Ατζούρα», πριν ο Κάλαϊτζιτς μειώσει σε 2-1 με κεφαλιά, σταματώντας ένα άλλο μεγάλο σερί της Ιταλίας, αυτό των 1,168 λεπτών χωρίς να δεχθεί γκολ.

Το ρεκόρ των 82 ετών

Ο Βιτόριο Πότσο ήταν ο προπονητής της Ιταλίας, τότε που επί τέσσερα χρόνια ήταν αήττητη και συγκεκριμένα από τον Οκτώβριο του 1935 ως τον Ιούλη του 1939. Μάλιστα, εκείνη την περίοδο η Ιταλία κέρδισε το δεύτερο σερί Παγκόσμιο Κύπελλο αλλά και το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στους Αγώνες του 1936.

Η Πορτογαλία είναι η τελευταία ομάδα που πήρε κάτι… παραπάνω από την Ιταλία τον περασμένο Σεπτέμβρη ενώ επί Μαντσίνι έχει συνολικά μόλις δύο ήττες.