ΑΠΟΛΛΩΝ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0: Ποδαρικό με την... γκέλα της χρονιάς! (Highlights)

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει τον ιπτάμενο Βέρχουλστ και τον ηρωικό Απόλλωνα των χιλίων προβλημάτων και μπήκε στο 2022 με το χειρότερο τρόπο.

«Γκέλαρε» ο Ολυμπιακός στο πρώτο του ματς για το 2022! Άφησε δύο βαθμούς στη Ριζούπολη, μετά το 0-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης για τη 16η αγωνιστική της Super League.

Ανώτεροι οι «ερυθρόλευκοι», είχαν και τις ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν και να βάλουν το γκολ που θα έκανε τη διαφορά στο ματς, με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0 στη Ριζούπολη.

Απέναντί τους οι Πειραιώτες είχαν και έναν τρομερό Βέρχουλστ, ο οποίος δεν άφησε τίποτα να περάσει και κράτησε το μηδέν στην εστία του. Παίζοντας ο Βέλγος γκολκίπερ και για τους συμπαίκτες του που έλειπαν, καθώς ο Απόλλων Σμύρνης είχε πολλά προβλήματα με κορωνοϊό και τραυματισμούς, ενώ χαρακτηριστικό ήταν πως στην αποστολή του είχε 16 ποδοσφαιριστές.

Προβλήματα με τον κορωνοϊό είχε και ο Ολυμπιακός, καθώς μία ημέρα πριν το ματς είχε ανακοινώσει τέσσερα θετικά κρούσματα.

Οι «ερυθρόλευκοι» τις ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι τον Βέρχουλστ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε την κατοχή της μπάλα και τις ευκαιρίες, όμως από την άλλη ο Απόλλων Σμύρνης είχε κάτω από τα δοκάρια του τον Βέρχουλστ! Ο Βέλγος τερματοφύλακας είχε απαντήσεις σε όλες τις επιθετικές εμπνεύσεις των «ερυθρόλευκων» και έτσι έμεινε το 0-0 στο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Στο 11′ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Ελ Αραμπί έκανε το γυριστό σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μαντί Καμαρά ο οποίος έκανε το πλασέ εξ επαφής όμως ο Βέρχουλστ έδιωξε με το πόδι του!

Η επόμενη καλή στιγμή άργησε να έρθει, με τον Μπουχαλάκη στο 32′ μετά από ατομική ενέργεια να βρίσκεται κατά μέτωπο με την εστία από πλάγια θέση δεξιά, έκανε το σουτ και ο Βέρχουλστ έδιωξε ξανά!

Οι γηπεδούχοι δύο λεπτά μετά από τις λίγες φορές που κατάφεραν να πατήσουν περιοχή απείλησαν τον Βατσλίκ. Εκτέλεση φάουλ από τ’ αριστερά, η μπάλα κατέληξε στον Φατιόν ο οποίος με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 43′ ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου. Πίεσε ο Καμαρά και έκλεψε την μπάλα στο πλάι της μεγάλης περιοχής, έδωσε στον Μασούρα ο οποίος βρήκε τον χώρο και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Βέρχουλστ όμως να μπλοκάρει.

Έτσι έμεινε το 0-0, με τον Ολυμπιακό να έχει τις καλές στιγμές, αλλά τον Βέρχουλστ να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Το γύρισε σε 4-4-2, αλλά δεν του βγήκε και ο Απόλλων πήρε μεγάλο βαθμό!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς προτίμησε να αλλάξει το σύστημά σε 4-4-2. Θέλησε να φορτώσει την περιοχή του Απόλλωνα Σμύρνης με δύο φορ, βγάζοντας από το γήπεδο τον Μαντί Καμαρά.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν μία μεγαλύτερη επιθετικότητα κρατώντας τον Απόλλωνα Σμύρνης στο μισό γήπεδο, χωρίς όμως να βγαίνει το γκολ που ήθελαν.

Στο 56′ ο Τικίνιο μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Βέρχουλστ να μπλοκάρει σταθερά. Πέντε λεπτά μετά ο Βαλμπουενά «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά και έδιωξε ξανά ο Βέλγος γκολκίπερ!

Στο 63′ νέα ευκαιρία των Πειραιωτών, αυτή τη φορά με τον Βρουσάι να κάνει το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή μετά από ατομική ενέργεια και τον Βέρχουλστ και πάλι να διώχνει.

Δέκα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 73′ ο Ολυμπιακός είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για το γκολ. Σέντρα του Βαλμπουενά από τα δεξιά, με τον Ελ Αραμπί να είναι μόνος του μπροστά από τον Βέρχουλστ και να στέλνει την μπάλα άουτ!

Δε σταμάτησαν εκεί οι φάσεις για τον Ολυμπιακό, στο 77′ ο Βρουσάι βγήκε στην αντεπίθεση έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως είδε τον Βέρχουλστ να διώχνει και να κρατάει πάλι το μηδέν.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ενώ είχε την κατοχή δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια καλή ευκαιρία και ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε να πάρει έναν σπουδαίο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία.

Απόλλων Σμύρνης (Λ. Βελέντζας): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόβσκι, Μπαξεβανίδης, Βιτλής, Κραγιόπουλος, Φατιόν, Γιαννιώτας (80′ Γιαννάκη), Ιωαννίδης (87′ Δούμας), Σίγκνεβιτς, Φαν Λα Πάρα (90+4′ Ντάουντα).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Ο. Μπα, Παπαδόπουλος (85′ Μανωλάς), Καρμπόβνικ (85′ Λοβέρα), Μπουχαλάκης (90+2′ λ.τρ. Σουρλής), Εμβιλά, Καμαρά (46′ Τικίνιο), Μασούρας (57′ Βαλμπουενά), Βρουσάι, Ελ Αραμπί.