COPA DEL REY: Στους «16» Σεβίλλη, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ατλέτικο Μαδρίτης - Η Χιχόν απέκλεισε την Βιγιαρεάλ

Σεβίλλη, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ατλέτικο Μαδρίτης έφυγαν με την πρόκριση από Σαραγόσα, Ανδαλουσία και Μαγιαδαόντα αντίστοιχα ενώ το «κίτρινο υποβρύχιο» υπέστη αποκλεισμό σοκ στο Χιχόν από την Σπόρτινγκ.

Η Σεβίλλη παρουσιάστηκε με αρκετούς βασικούς απέναντι στην Ρεάλ Σαραγόσα και γι’ αυτό κατόρθωσε να κάμψει κάθε αντίσταση της γηπεδούχου ομάδας επικρατώντας με 2-0. Ο Ζίλες Κουντέ άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό και ο Ράφα Μίρ σκόραρε στο 69′ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 με τους Ανδαλουσιάνους να περνούν στους «16» του Copa Del Rey.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 2-0 της Μάντσα και εξασφάλισε την συμμετοχή της στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκο Γουίλιαμς που σκοράρει δύο τέρματα στο πρώτο μέρος (20′ και 43′) τελειώνοντας από νωρίς την δουλειά για τους «Βάσκους».

Η Ατλέτικο Μαδρίτης τελείωσαν την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κιόλας 45λεπτο απέναντι στην Ράγιο Μαχαδαόντα, όπου σημείωσε τα τρία τέρματα από τα συνολικά πέντε της αναμέτρησης. Ο Κούνια έκανε το 0-1 στο 17′, ο Ρέναν Λόντι το 0-2 εννιά λεπτά αργότερα και ο Λουίς Σουάρες διαμόρφωσε το 3-0 στο 41ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γκριεζμάν και Ζοάο Φέλιξ με γκολ που σημείωσαν στο 67′ και 79′ αντίστοιχα διαμόρφωσαν το τελικό 0-5.

Η Σπόρτινγκ Χιχόν πραγματοποίησε την έκπληξη της βραδιάς αφού υπέταξε με 2-1 στην έδρα της την Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι και μάλιστα με ανατροπή. Το «κίτρινο υποβρύχιο» πήρε το προβάδισμα στο 48ο λεπτό με τον Ραούλ Αλμπιόλ, ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ούρος Τζούρτζεβιτς ισοφάρισε σε 1-1 πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και ο Μιλοβάνοφ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Χιχόν σκοράροντας στο 88′.